Nasze projekty

Zakończyło się zebranie Episkopatu. O czym dyskutowali biskupi?

Wybory Przewodniczącego KEP i jego Zastępcy, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, szkolne lekcje religii, standardy ochrony małoletnich w Kościele, Fundusz Kościelny – to główne tematy 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

fot. Episkopat News/flickr.com

Zebranie Plenarne dokonało wyboru nowego Przewodniczącego KEP, na pięcioletnią kadencję, którym został abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański. Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego KEP, którym został abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. „Biskupi proszą wszystkich wiernych Kościoła w Polsce o modlitewne wsparcie nowych władz Konferencji Episkopatu Polski, by powierzona im misja przyniosła jak najlepsze owoce” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ>>> Biskupi wybrali. Abp Wojda nowym przewodniczącym Episkopatu

W związku z relatywizacją w debacie publicznej wartości życia ludzkiego i rodziny, biskupi przypomnieli, że „prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka”. Podkreślili ponadto, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są otoczone szczególną troską Kościoła oraz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej, co jest zapisane w art. 18 Konstytucji” – podaje komunikat.

Reklama

Powołano zespół, który zajmie się lekcjami religii

W związku z informacjami płynącymi ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie do zmian w organizacji lekcji religii w szkole, został powołany Zespół do spraw kontaktów z MEN. Biskupi ufają jednak, „że wszystkie te sprawy staną się tematami merytorycznego dialogu między rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski, także o Kościoły mniejszościowe”. „Biskupi podkreślają znaczenie wychowawcze, kulturowe i społeczne lekcji religii” oraz „stoją po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole” – czytamy w komunikacie.

PRZECZYTAJ>>> Powołano zespół ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii. Zobacz też inne zmiany KEP

Podczas Zebrania Plenarnego biskupi zostali poinformowani o działaniach związanych z przygotowywaniem standardów ochrony małoletnich w Kościele w związku z obowiązującą od lutego br. tzw. Ustawą Kamilka. „W ten sposób, Kościół zgodnie ze swoją naturą, pragnie kształtować środowisko bezpieczne i wolne od wszelkich form przemocy. Od pewnego czasu, pod kierunkiem Centrum Ochrony Dziecka, pracuje około 70 osób przygotowujących szczegółowe  wskazania dotyczące prewencji w różnych obszarach duszpasterskiej działalności Kościoła” – podaje komunikat.

Reklama

Biskupi wyrazili także wdzięczność polskim rolnikom za ich ciężką pracę. „Nie pozostają obojętni na dramaty rolników, którzy często stoją na granicy bankructwa i utraty dorobku własnej pracy. Rozumieją, że ich protesty dotyczą nie tylko walki o byt rolników i ich rodzin, ale także o dobro naszej Ojczyzny” – czytamy w komunikacie.

W związku z zapowiedziami strony rządowej dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym, biskupi wybrali kandydatów do zespołu, który zajmie się tą kwestią. Kandydatury zostaną przekazane Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, który w imieniu Stolicy Apostolskiej powoła ww. zespół.

Hierarchowie zachęcili wiernych do włączenia się w Nowennę „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, która zanoszona będzie za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki w dniach 16-24 marca br.

Reklama

BP KEP/KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę