Nasze projekty

Nowa minister edukacji chce zmian ws. lekcji religii. Episkopat odpowiada

"Episkopat odniesie się do tej kwestii, gdy otrzyma konkretne propozycje zmian w prawie. Musimy bowiem pamiętać, że lekcje religii mają w polskiej szkole umocowanie prawne" - podkreśla rzecznik prasowy KEP ks. Leszek Gęsiak SJ w rozmowie ze Stacją7.

fot. freepik.com

W środę, 13 grudnia nowo wybrana minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmniejszenie liczby godzin lekcji religii. Jej zdaniem „dwie godziny lekcji religii to jest przesada”. Moja propozycja będzie polegała na ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa. Jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, w tym – decyzja finansowa – powiedziała Barbara Nowacka na antenie TVN24.

Nowa minister edukacji wytłumaczyła, że jej propozycja na początku będzie polegała na ograniczeniu „lekcji religii do jednej godziny”. Jak zapowiedziała, będzie pracować także nad tym, by oceny z religii „nie pojawiały się na świadectwach”.

Co więcej Barbara Nowacka zaznaczyła, że zna konkordat i wie, „do czego zobowiązało się państwo polskie. Proces rozmowy nad kształtem konkordatu będzie długi” – powiedziała.

Reklama

ZOBACZ: Nowa minister edukacji chce ograniczyć lekcje religii. „Dwie godziny to jest przesada”

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z biurem prasowym Konferencji Episkopatu Polski. Rzecznik prasowy ks. Leszek Gęsiak SJ podkreśla „wypowiedź pani minister edukacji należy traktować jako wstępną deklarację w chwili przejęcia obowiązków w ministerstwie”.

„Z pewnością Episkopat odniesie się do tej kwestii, gdy otrzyma konkretne propozycje zmian w prawie. Musimy bowiem pamiętać, że lekcje religii mają w polskiej szkole umocowanie prawne na mocy przepisów Konstytucji, Konkordatu oraz Ustawy o systemie oświaty” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

Reklama

Jak podkreśla religia, nie dotyczy wyłącznie Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego. „Jest prowadzona w systemie oświaty publicznej przez prawnie zarejestrowane w Polsce Kościoły i związki wyznaniowe” – tłumaczy i dodaje, że „w wypadku Kościoła katolickiego ewentualne konkretne propozycje zmian będą mogły być przedmiotem rozmów Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę