Nasze projekty

Bp Bryl: aby formować młodych, sami musimy być autentyczni

"Musimy dbać o to, żeby w tym co robimy w naszych seminariach nie było udawania" - mówił biskup kaliski Damian Bryl do przełożonych seminariów duchownych.

fot. Episkopat/Flickr

Bp Bryl przewodniczył mszy na koniec drugiego dnia Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się w Kaliszu pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. W homilii celebrans podkreślał, że w centrum formacji musi być Chrystus i do Jego poznania należy prowadzić wychowanków. Ważne jest mierzenie się z różnymi szczegółami naszych działań formacyjnych, ale chciałbym, żebyśmy nie zapomnieli, że dla nas i naszych wychowanków najważniejszy jest Chrystus, żebyśmy do Niego ich poprowadzili, żeby oni Go bardziej poznali, pokochali, naśladowali i dla Niego oddali swoje życie – powiedział bp Bryl.

Zaznaczył, że w formacji ważna jest postawa autentyczności. Nie ma formacji, gdzie nie ma szczerości, prawdy, autentyczności. Bardzo chciałbym, żebyśmy towarzysząc naszym braciom pomagali im odkryć prawdę o sobie, pomagali im być prawdziwymi, autentycznymi, pomagali im odkryć wszelkie zakłamania, nieszczerości, które gdzieś się wkradły. Ale żebyśmy pomogli naszym wychowankom to odkryć sami musimy żyć w autentyczności, sami musimy o to dbać, żeby w tym co robimy w naszych seminariach nie było udawania i dopiero wtedy Boża łaska i błogosławieństwo będą mogły owocować – stwierdził kaznodzieja.

ZOBACZ TEŻ: Eksperci KEP o projekcie wykreślenia religii ze średniej ocen: „to dyskryminacja uczniów”

Reklama

Wskazał, że autentyczność prowadzi do integralności. Chciałbym drodzy księża, żebyśmy modlili się o mądrość, abyśmy umieli naszym wychowankom pomóc w uczynieniu ich życia spójnym, bez rozgraniczeń, że to dla Pana Boga, a to dla siebie. Niestety, widzimy dzisiaj u niektórych naszych braci kapłanów, że idą nieraz w dwa światy. Dlatego mocno dzisiaj zapraszam do tego, żebyśmy byli prawdziwymi – akcentował biskup kaliski.

Podkreślał, że czas etapu propedeutycznego trzeba widzieć w perspektywie całości formacji seminaryjnej. Musimy towarzyszyć danej wspólnocie, pytać dobro tej wspólnoty, o konkretnego człowieka, ale widzieć także dobro całego Kościoła – powiedział bp Bryl.

Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych wskazał, że Kościół w Polsce od kilku lat wdraża wskazania Kościoła Powszechnego przez to, że wprowadził dodatkowy rok formacyjny w seminariach, który inauguruje cały proces wychowawczo-formacyjny. Już po raz trzeci kapłani, którzy posługują jako przełożeni w seminariach w Polsce spotykają się w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych. Te trzy dni poświęcone są wspólnej refleksji nad wprowadzaniem, ale także nad tzw. ewaluacją, czyli sprawdzaniem, kontrolowaniem efektów działań, które podejmujemy w ramach formacji na etapie propedeutycznym – powiedział KAI ks. dr Jan Frąckowiak.

Reklama

W ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych odbywa się cały cykl zajęć. Są to wykłady, ale też świadectwa praktyków. Przewidziano także pracę w grupach poświęconą wymianie doświadczeń. W sesji uczestniczą również księża biskupi, którzy wspierają formację kapłańską i mają dużo do powiedzenia w kwestiach dotyczących kształcenia alumnów w dzisiejszych czasach. Wczoraj był z nami Prymas Polski abp Wojciech Polak. Dzisiaj towarzyszy nam biskup kaliski Damian Bryl, a jutro przyjedzie biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk – zaznaczył przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych.

Trzydniowa sesja zakończy się jutro mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Od 1 października 2021 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Reklama

Obecnie na etapie propedeutycznym w Kaliszu kształci się 9 alumnów.

PRZECZYTAJ: Bp Przybylski: pierwszym seminarium jest dom rodzinny

KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę