Nasze projekty

Odkryto jaskinię, w której przechowywano rękopisy Biblii

Naukowcy potwierdzili istnienie kolejnej jaskini, w której kiedyś znajdowały się tak zwane zwoje znad Morza Martwego. To pierwsze takie odkrycie na Pustyni Judzkiej na Zachodnim Brzegu od 60 lat. Niestety, zwoje najprawdopodobniej zostały skradzione około połowy XX wieku

Zwoje znad Morza Martwego, znane także jako rękopisy z Qumran, pochodzą sprzed około dwóch tysięcy lat. To najstarsze znane teksty biblijne, a także świeckie, opisujące życie ówczesnych ludzi. Ponad 800 dokumentów napisano w językach hebrajskim, aramejskim i greckim. Do tej pory uważano, że zwoje znajdowały się łącznie w jedenastu grotach. Teraz naukowcy z Izraela i Stanów Zjednoczonych potwierdzili istnienie groty dwunastej, o której mówiono już wcześniej.

Według badaczy, nie było w niej dokumentów, tylko słoje, opakowania i rzemienie do związywania pism. Znajdowały się one w zagłębieniach w kilkumetrowym tunelu na końcu jaskini. Wśród znalezisk była także pieczęć wykonana z półszlachetnego kamienia – karneolu; zdaniem odkrywców, to dowód, że mieszkali tam kiedyś ludzie.

Reklama

Zwoje zostały najprawdopodobniej skradzione w latach 50-ych ubiegłego wieku przez Beduinów. Ich wartość jest ogromna – szacuje się, że każdy centymetr kwadratowy zwoju wart jest milion dolarów.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk/em/ dw

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite