Nasze projekty

Episkopat Anglii deklaruje pomoc dla ofiar nadużyć

W 2011 roku śmierć prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a ujawniła ogromną skalę nadużyć seksualnych w mediach publicznych Wielkiej Brytanii. Po skandalu, jaki wybuchł z tego powodu, powołano Niezależne Śledztwo Wykorzystywania Seksualnego Dzieci (IICSA). Bada ono pod kątem wykorzystania małoletnich instytucję po instytucji. Właśnie ukazał się raport dotyczący Kościoła katolickiego w Anglii i Walii.

Według raportu w latach 1970-2015 Kościół katolicki Anglii i Walii otrzymał ponad 900 skarg, dotyczących ponad 3 tysięcy przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci. W ramach śledztwa przestudiowano przypadki dotyczące angielskiej kongregacji benedyktynów i archidiecezji Birmingham. Ujawniono, że w wielu przypadkach mniej skupiano się na pomocy ofiarom, a bardziej na ochronie domniemanych sprawców i zachowaniu dobrej reputacji Kościoła.

W 2018 roku przed komisją stawił się arcybiskup Westminsteru, kardynał Vincent Nichols, który przeprosił wówczas za błędy i uchybienia Kościoła katolickiego. Jednak jak stwierdzają autorzy raportu: „nie uznał żadnej osobistej odpowiedzialności ani nie okazał współczucia ofiarom w ostatnich zbadanych przez nas sprawach” Jak czytamy, „Stolica Apostolska i jej ambasador w Wielkiej Brytanii mimo wielokrotnych próśb nie złożyli zeznań”.

Biskupi deklarują pomoc

W nagraniu wideo kard. Nichols podziękował ofiarom i autorom raportu za „wydobycie na światło dzienne tego, co zostało ukryte i za pomoc w pokonaniu kolejnego etapu zgłębiania tych strasznych, trudnych spraw”. Przede wszystkim chcę porozmawiać z każdym, kto padł ofiarą wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie, w kontekście wspólnoty katolickiej – zadeklarował przywódca Kościoła katolickiego w Anglii i Walii i dodał, że jest przybity faktem, iż ofiary doznały krzywdy w imieniu Kościoła. Obiecuję wam, że będziemy dalej pracować. Chciałbym, aby ludzie, którzy padli ofiarą wykorzystywania seksualnego, ujawnili się i byli przekonani, że zostaną wysłuchani. Zostaniesz wysłuchany i otrzymasz pomoc. Jesteśmy zdeterminowani, aby lepiej reagować na każdy zarzut wykorzystywania seksualnego – powiedział kardynał Nichols.

Reklama

W oświadczeniu episkopatu Anglii i Walii biskupi przepraszają ofiary nadużyć, że nie zostały przez nas odpowiednio wysłuchane lub nie dostały odpowiedniego wsparcia. „Słuchając z pokorą tych, którzy cierpieli, możemy przyczynić się do uzdrowienia ran, a także uczyć się od tych, którzy są najbardziej bezpośrednio dotknięci, w jaki sposób musimy ulepszyć nasze standardy, zasady i procedury ochrony Kościoła” – czytamy w dokumencie.

Biskupi zobowiązali się także do poprawienia błędów i niespójności w stosowaniu procedur i podkreślili, że „przemoc jest złym czynem wymierzonym w najsłabszych i nigdy nie można jej usprawiedliwiać ani ukrywać”. „Nadużycia dokonane wobec dzieci i wynikające z tego szkody dla życia ludzi nie mogą zostać naprawione. Za to bez zastrzeżeń przepraszamy i jesteśmy zobowiązani do uważnego wsłuchiwania się w głosy tych, którzy byli wykorzystywani”. – napisali biskupi, zaznaczając , że raport jest „ważnym momentem na drodze do ochrony Kościoła katolickiego”. Zapowiedzieli również, że sprawozdanie zostanie teraz szczegółowo omówione przez biskupów na najbliższym Zgromadzeniu Plenarnym, „aby zbadać, jak uwzględnić wyniki tego dochodzenia w życiu i pracy Kościoła i aby konsekwentnie chronić dzieci i osoby bezbronne”.

Reklama

Kard. Nichols wezwany do rezygnacji

Wyniki raportu spotkały się z wezwaniami do rezygnacji kardynała Nicholsa. W rozmowie z agencją prasową PA powiedział: „Niedawno skończyłem 75 lat. Zgodnie z prawem Kościoła przedłożyłem Papieżowi moją rezygnację, otrzymując jednoznaczną odpowiedź, abym trwał na stanowisku. Więc to właśnie robię”. Zapytany, czy jest właściwą osobą do przewodzenia Kościołowi katolickiemu w Anglii i Walii kardynał Nichols jeszcze raz podkreślił: „Robię, co mi powiedziano. Ojciec Święty umieścił mnie tutaj i mówi, żebym tu został – to mi wystarczy”.

Prowadzone w Wielkiej Brytanii dochodzenie w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci (IICSA) dotyczy przestępstw seksualnych, których dokonały osoby publiczne, i które popełniono w powszechnych i publicznych instytucjach Anglii i Walii: w szkołach, domach dziecka, placówkach służby zdrowia, w siłach zbrojnych, a także w instytucjach prywatnych i w Kościele anglikańskim i katolickim.

Pełną treść raportu IICSA oraz stanowisko Kościoła katolickiego można znaleźć na na stronie episkopatu Anglii i Walii.

Reklama

os, vaticannews.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę