Nasze projekty

Koronacja Karola III. Po latach, znowu z udziałem biskupów katolickich

Po raz pierwszy od czasów reformacji w koronacji króla Karola III będą znowu uczestniczyli biskupi katoliccy. Co więcej na zakończenie uroczystości 6 maja błogosławieństwa udzieli królowi Karolowi katolicki arcybiskup Westminsteru, kardynał Vincent Nichols.

fot. Copyright House of Lords 2022 / Photography by Annabel Moeller/CC BY 2.0

W najbliższą sobotę 6 maja w anglikańskim opactwie Westmisterskim Karol III zostanie ukoronowany jako następca królowej Elżbiety II. Kościół Anglii ma charakter państwowy, stąd jego oficjalnym zwierzchnikiem jest panujący monarcha Wielkiej Brytanii. Przywódcą duchowym Kościoła jest arcybiskup Canterbury, będący z urzędu anglikańskim prymasem Anglii.

ZOBACZ: Specjalne egzemplarze Biblii wydrukowano na koronację Karola III

Jeszcze jako książę Walii Karol oświadczył, że chce, aby obchody były wielokulturowe. Później sprecyzował swoją wypowiedź: tłumaczył, że swoje zadanie jako „obrońcy wiary”, papieski tytuł honorowy przynależny królom angielskim, rozumie wyraźnie w odniesieniu do wszystkich religii w królestwie.

Reklama

Choć od dawna deklaruje, że w nowoczesnym wielokulturowym społeczeństwie chce być obrońcą wszystkich wyznań, nie tylko jednej, król Karol III potwierdził swoją protestancką tożsamość w przemówieniach wygłoszonych po śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu 2022 r. i potwierdzi to ponownie podczas nabożeństwa koronacyjnego.

Kilkukrotnie pokazał, że nie jest pozbawiony sympatii do Kościoła katolickiego: w kwietniu 2005 roku przełożył planowany ślub z Camillą Parker Bowles, by nie kolidował z Mszą pogrzebową Jana Pawła II – a nawet by osobiście w niej uczestniczyć. Po raz ostatni Karol był w Watykanie w październiku 2019 roku na kanonizacji konwertyty z anglikanizmu Johna Henry’ego Newmana (1801-1890).

CZYTAJ: Papież przekazał Karolowi III wyjątkowy dar. Będzie mu towarzyszył podczas koronacji

Reklama

Już w miniony weekend było wiadomo, że po raz pierwszy od czasów reformacji na koronacji brytyjskiego króla będą obecni biskupi katoliccy. Jak wynika z opublikowanego przez Kościół anglikański przebiegu liturgii koronacyjnej, na zakończenie koronacji błogosławieństwo dla Karola III wypowie katolicki arcybiskup Westminsteru, kardynał Vincent Nichols.

Obok kard. Nicholsa będzie obecny greckoprawosławny arcybiskup Wielkiej Brytanii, Nikita (Loulias) oraz przewodnicząca wolnych Kościołów, Helen Cameron. Nowością jest również to, że jeszcze przed koronacją Karol III złoży obietnicę „chronienia wszystkich religii”. Ponadto, po ceremonii koronacji, zostanie odczytane wspólne pozdrowienie wszystkich religii dla króla. Według programu uroczystości, jako „sąsiedzi w wierze” pozdrowią króla Karola przedstawiciele judaizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz sikhów.

Kardynał Nichols i inni brytyjscy biskupi katoliccy wezwali katolików do pełnego udziału w wydarzeniach koronacyjnych, w tym do specjalnych weekendowych Mszy św. 

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Opactwo Westminsterskie. Kościół koronacyjny królów Anglii

KAI, nwcatholic.org/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę