Nasze projekty

Specjalne egzemplarze Biblii wydrukowano na koronację Karola III

Pierwsza specjalnie wydana Biblia Koronacyjna pojawiła się w 1761 roku, gdy na tron wstępował Jerzy III. Od tej pory każda koronacja brytyjskiego monarchy była okazją do przygotowania takiej Biblii.

fot. The White House/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0/Unsplash

Specjalne egzemplarze Biblii Króla Jakuba – angielskiego tłumaczenia Pisma Świętego z XVII wieku – wydrukowano z okazji koronacji króla Karola III. Uroczystość odbędzie się już jutro w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Trzymając dłoń na egzemplarzu Biblii monarcha złoży swą przysięgę koronacyjną.

Po raz pierwszy Biblii użyto podczas wspólnej koronacji króla Wilhelma III i królowej Marii II w 1689 roku. Pierwsza specjalnie wydana Biblia Koronacyjna pojawiła się w 1761 roku, gdy na tron wstępował Jerzy III. Od tej pory każda koronacja brytyjskiego monarchy była okazją do przygotowania takiej Biblii.

Gdy anglikański arcybiskup Canterbury Geoffrey Fischer wręczał Biblię Koronacyjną Elżbiecie II w 1953 roku, wypowiedział wówczas słowa: Przedstawiamy wam tę Księgę, najcenniejszą rzecz, jaką daje ten świat. Oto Mądrość; to jest królewskie Prawo; to są żywe wyroki Boga.

Reklama

Obecny arcybiskup Canterbury, Justin Welby zamówił w wydawnictwie uniwersytetu oksfordzkiego (Oxford University Press) cztery egzemplarze Biblii Koronacyjnej, ręcznie oprawione w skórę i dekorowane płatkami złota przez londyńską introligatornię Shepherds, Sangorski and Sutcliffe.

Prymas Kościoła Anglii podkreślił, że „koronacja będzie nabożeństwem chrześcijańskim, głęboko zakorzenionym w mądrości, którą znajdujemy w Piśmie Świętym”.

Biblia, która zostanie wręczona Jego Królewskiej Mości Królowi, jest przypomnieniem, że Pismo Święte jest nie tylko podstawą odpowiedzialności, której podejmuje się podczas koronacji, ale także podstawą życia chrześcijańskiego. Z tej doniosłej okazji Biblia będzie pierwszym i najważniejszym prezentem ofiarowanym Królowi. Pismo Święte zawiera wskazówki i światło dla wszystkich – i modlę się, aby Jego Wysokość nadal nadal znajdował je w tych żywych słowach – powiedział abp Welby.

Reklama

Pierwszy egzemplarz, użyty w czasie koronacji, będzie później przechowywany w bibliotece pałacu Lambeth – londyńskiej siedziby arcybiskupa Canterbury. Drugi egzemplarz otrzyma monarcha, a dwa pozostałe trafią do archiwów opactwa Westminsterskiego i Oxford University Press.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę