Nasze projekty

Opactwo Westminsterskie. Kościół koronacyjny królów Anglii

Karol III będzie 40. panującym monarchą, którego koronacja odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Poprzednie uroczystości koronacyjne, jego matki, królowej Elżbiety II, odbyły się w tym miejscu w 1953 roku.

fot. Katie Chan/Wikimedia Commons/Paulina Armatys/Stacja7

Historyczne Opactwo Westminsterskie w sercu Londynu jest miejscem, które w tych dniach szczególnie skupia na sobie uwagę świata: tam bowiem 6 maja odbędą się uroczystości koronacyjne króla Karola III.

Opactwo Westminsterskie jest kościołem koronacyjnym królów Anglii od czasu przejęcia władzy przez Normanów w 1066 roku. Jak wynika z zapisów kościelnych, Karol III będzie 40. panującym monarchą, który zostanie tam koronowany. Poprzednie uroczystości koronacyjne jego matki, królowej Elżbiety II, odbyły się w 1953 roku.

Dawny kościół klasztorny benedyktynów jest jednym z najbardziej zabytkowych miejsc kultu w kraju przesiąkniętym historią. Do 1790 roku pochowano tu ponad 100 królów. To, że we wspaniałej gotyckiej budowli odbywają się również królewskie śluby, jest jednak zjawiskiem stosunkowo nowoczesnym: odbyło się tu zaledwie 15 takich ceremonii.

Reklama

Obecny wygląd kościoła sięga czasów króla Henryka III. W 1245 roku zlecił on wybudowanie nowego budynku dla istniejącego już we wczesnym średniowieczu kościoła opactwa. Henryk III zażyczył, aby nową świątynię w budować w bardzo nowoczesnym wówczas stylu francuskiego gotyku katedralnego. Znaczna część prac budowlanych została ukończona do konsekracji kościoła w 1269 roku, ale nawa została ostatecznie ukończona dopiero w 1506 roku. Po II wojnie światowej naprawiono zniszczenia spowodowane przez niemieckie bomby w maju 1941 roku.

W średniowieczu w Opactwie Westminsterskim niedaleko Tamizy odbywały się sesje parlamentarne. Przechowywano tu również skarb koronny. W 1540 roku, w trakcie anglikańskiej secesji króla Henryka VIII od Rzymu, a ostatecznie w 1559 roku, klasztor został rozwiązany. Do dziś przetrwała jednak jedna tradycja: utrzymywany tu benedyktyński rytm modlitwy. Co godzinę w licznie odwiedzanym obiekcie na minutę zapada cisza.

Kościół króla

Oficjalna nazwa kościoła to właściwie „Collegiate Church of St. Peter, Westminster” – „Kolegiata św. Piotra, Westminster”. Nazwa „Westminster” może jednak wprowadzać w błąd: anglikański kościół koronacyjny często mylony jest z katedrą westminsterską, od początku XX wieku kościołem biskupim rzymskokatolickiego arcybiskupa Westminsteru i głównym kościołem katolickim dla Anglii i Walii.

Reklama

Opactwo Westminsterskie ma status tzw. własnego kościoła króla – „Royal Peculiar” – i dlatego nie podlega diecezji. Jego główny duchowny, dziekan Westminsteru, jest mianowany bezpośrednio przez monarchę. Atrakcją wewnątrz kościoła jest używany od wieków tron koronacyjny królów szkockich.

Upamiętniono tu znanych poetów i muzyków

Honorowe groby mają tu liczni brytyjscy mężowie stanu, poeci, muzycy i naukowcy (ostatnio w 2018 roku geniusz fizyki Stephen Hawking). W Poets’ Corner (zakątku poetów) w południowym skrzydle są pochowani znani pisarze, tacy jak Geoffrey Chaucer, Charles Dickens i Rudyard Kipling czy kompozytor George Friderich Händel.

Inni, jak William Shakespeare, John Keats, Robert Burns czy Lord Byron, zostali uhonorowani kamieniem pamiątkowym. Wyróżnienie w Poets’ Corner jest traktowane jako przyjęcie na Olimp literatury brytyjskiej. W 2013 roku, w 50. Rocznicę śmierci, do tego grona dołączył Clive Staples Lewis (1898-1963), autor cyklu siedmiu powieści fantasy „Opowieści Narnii”.

Reklama

Opactwo Westminsterskie słynie również z portalu wejściowego. Oprócz przedstawień czterech cnót chrześcijańskich: prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i pokoju, znajdują się w nim również rzeźby dziesięciu męczenników XX wieku z różnych wyznań chrześcijańskich, wśród nich są św. Maksymilian Kolbe, Martin Luther King, Oscar Romero i Dietrich Bonhoeffer.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę