Nasze projekty

W sobotę koronacja obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Jak będą wyglądać uroczystości?

Obraz Matki Bożej w Smolicach to jedna z pierwszych kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. W sobotę, 9 września legat papieski, kard. Dominik Duka nałoży na wizerunek Matki Bożej korony, które 17 maja pobłogosławił papież Franciszek.

fot. Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach/facebook.com/MOs810 - Praca własna/wikipedia.org

Mszy św. przy ołtarzu polowym przed sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach będzie przewodniczył legat papieża Franciszka, kard. Dominik Duka. Organizatorzy spodziewają się przybycia na uroczystość 9 września dziesięciu tysięcy pielgrzymów.

Papież Franciszek mianował kard. Dominka Dukę swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości koronacyjne cudownego wizerunku Matki Bożej. „Będziesz gorąco zachęcał wszystkich zgromadzonych, aby synowskim sercem ustawicznie czcili Najświętszą Maryję Pannę i ponadto wszystkie troski życia najpobożniej powierzali jej orędownictwu, ponieważ ona bezpiecznie i troskliwie prowadzi wszystkie swoje dzieci do Syna Bożego, który jest drogą, prawdą i życiem” – napisał papież w specjalnym przesłaniu do emerytowanego arcybiskupa Pragi. Korony, którymi będzie przyozdobiony wizerunek Matki Bożej, 17 maja br. pobłogosławił papież Franciszek.

W uroczystościach wezmą udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp kaliski Damian Bryl, bp płocki Szymon Stułkowski, bp pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski, emerytowany biskup Porto Nacional w Brazylii.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: „Smutku i niepokoju szybko się wyzbywaj”. Niezwykły modlitewnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego już dostępny!

Przygotowania do uroczystości trwały od grudnia

Pielgrzymi przybędą do Smolic m.in. specjalnym pociągiem, który w godzinach porannych wyjedzie z Poznania, zatrzymując się na stacjach w Czempiniu, w Kościanie i w Lesznie.

Podczas uroczystości zabrzmią pieśni w wykonaniu Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyr. ks. Szymona Bajona, m.in. specjalnie skomponowany na koronację utwór „Maryjo zdobna w złociste korony”. Uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Trwam.

Reklama

Wierni archidiecezji poznańskiej przygotowywali się do tej uroczystości przez udział w nowennie, która rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Przez kilka miesięcy do sanktuarium przybywali licznie pielgrzymi w oczekiwaniu na koronację – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.

ZOBACZ: Modlitwa do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Obraz Matki Bożej w Smolicach to jedna z pierwszych kopii wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonana tuż po sprowadzeniu ikony na Jasną Górę pod koniec XIV wieku. Obraz trafił do Smolic za sprawą benedyktynów, którzy zbudowali tam kościół.

Reklama

Pierwsze udokumentowane świadectwa o kulcie Maryjnym i uzdrowieniach sięgają XVII w. Do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych przybywają licznie pielgrzymi z Wielkopolski i z Dolnego Śląska.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę