Nasze projekty

Wkrótce jubileusz 300-lecia koronacji Matki Bożej Kodeńskiej. Jak będą wyglądać uroczystości?

W tym roku przypada 300 lat od koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej. Podczas jubileuszowych uroczystości kard. Stanisław Dziwisz założy nowe korony na Maryję i Jezusa poświęcone przez papieża Franciszka.

fot. domena publiczna/wikipedia.org/Hubert Śmietanka - Praca własna, CC BY-SA 2.5/wikipedia.org

Jubileuszowe uroczystości rozpoczną się 13 sierpnia odsłonięciem i poświęceniem pomnika ku czci poległych uczestników Powstania Styczniowego, znajdującego się na rynku w Kodniu nieopodal bazyliki, w której znajduje się cudowny obraz. Będzie to duży krzyż z czerwonego granitu a pod nim biały orzeł ze złamanym skrzydłem. Pod Kodniem w styczniu 1863 r. rozegrała się zwycięska bitwa z Rosjanami. W odsłonięciu monumentu, autorstwa Mariusza Drapikowskiego, weźmie udział prezydent Andrzej Duda, a poprzedzi to Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

W godzinę później, o 17-tej zostanie wykonane oratorium o Matce Bożej Królowej Podlasia, Matce Jedności, przygotowane przez prof. Rafała Janiaka specjalnie z okazji 300-lecia koronacji kodeńskiego obrazu. Wykona je Filharmonia Lubelska wraz z chórem z Białegostoku.

ZOBACZ: Lidzbark Warmiński. Perła Warmii i kraina “Bajek”

Reklama

Główne uroczystości odbędą się 14 sierpnia

14 sierpnia w południe rozpocznie się odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego bp. Kazimierza Gurdy. Uczestniczyć w nim będą pątnicy, którzy przybędą w licznych pielgrzymkach z terenów diecezji siedleckiej oraz liczni goście z Polski i zagranicy. Po uroczystych nieszporach po południu, wyruszy na miejscową Kalwarię procesja maryjna. Tam o 18-tej będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Lwowa abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Śpiewać będą „Poznańskie Słowiki”. Nocne czuwanie będą prowadzili Siewcy Lednicy. Spodziewany jest także liczny udział młodzieży. W nocy z 14 na 15 sierpnia obędzie się Pasterka Maryjna na Kalwarii, którą poprowadzi prowincjał polskiej prowincji oblatów o. Marek Ochlak OMI – a następnie będzie miało miejsce nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia.

ZOBACZ: Kodeń. Królowa i Matka Podlasia

Reklama

15 sierpnia o 9. 30 w miejscowej bazylice św. Anny przed cudownym obrazem Matki Bożej zostanie odprawiona Eucharystia dla przybyłych współpracowników i przyjaciół oblackich misji ze świata, pod przewodnictwem bp. Radosława Zmitrowicza biskupa pomocniczego diecezji kamienieckiej na Ukrainie. O 11. 30 wyruszy procesja z cudownym obrazem na Kalwarię. Tam, podczas południowej, głównej odpustowej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz, jako legat papieski założy nowe jubileuszowe korony na skronie Matki Bożej i Pana Jezusa. Koronacja Obrazu będzie centralnym elementem uroczystości a zakończą ją nieszpory o 16-tej. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu polskich i zagranicznych biskupów i ok. 40-50 tys. uczestników. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wyjątkowe korony z kamieniami z Ziemi Świętej

Rok temu, 3 sierpnia papież Franciszek pobłogosławił nowe jubileuszowe korony, które teraz zostaną nałożone. Nowe korony mają związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty w Jerozolimie.

ZOBACZ TEŻ: Nastolatka odzyskała wzrok w czasie ŚDM w Lizbonie. „To moje nowe urodziny”

Reklama

Do jubileuszowych uroczystości diecezja siedlecka oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, będący kustoszami kodeńskiego sanktuarium, przygotowują się od roku. 8 września 2022 rozpoczęła się 9-miesieczna nowenna, obchodzona we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej. 1 stycznia br. Stolica Apostolska udzieliła sanktuarium w Kodniu prawa do udzielania odpustu zupełnego, z okazji zbliżającego się jubileuszu. W maju zostały przygotowane specjalne, aktualne materiały poświęcone historii sanktuarium, obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i diecezji siedleckiej. Wiosną ogłoszony został specjalny konkurs dla dzieci na wizerunek sukienki i korony Matki Bożej. Do sanktuarium przesłano ponad 700 prac. We wrześniu w Kodniu odbędzie się sympozjum maryjne, skoncentrowane wokół kultu Matki Bożej Kodeńskiej.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę