Nasze projekty
Reklama
fot. Cathopic

Kierownik duchowy. Jak go znaleźć?

Wiele osób wierzących czuje potrzebę duchowego rozwoju. Właśnie w takim momencie, niezwykłą pomocą może okazać się kierownik duchowy, który pomoże nam prawdziwie wzrastać w wierze. Jak znaleźć kierownika duchowego? Podpowiada o. Tomasz Nowak.

Kierownik duchowy nadzoruje nasz rozwój duchowy. Jest to osoba, która zawsze  wysłucha i da rady, które posyła Duch Święty. Podczas rozmowy z kierownikiem duchowym rozmawiamy o trudnościach i przeżywaniu osobistej relacji z Bogiem oraz nad  naszymi wątpliwościami dotyczącymi odczuć w kwestiach duchowości. 

Warto także podkreślić, że kierownictwo duchowe jest swego rodzaju wyrazem wzajemnej współzależności w Kościele w drodze do zbawienia. W końcu wszyscy idziemy ku świętości! Chcemy wobec tego wzajemnie wspierać się w pełnieniu woli Boga zgodnie z osobistym powołaniem. W tym właśnie może pomóc kierownik duchowy.

Zobacz >>> Warunki dobrej spowiedzi. Jakie są i dlaczego powinniśmy o nich pamiętać?

Reklama

Kierownik duchowy

Dawniej, kierowników duchowych szukano głównie w zakonach. Wiązało się to z konkretnym charyzmatem. Zakony, co wynika z powołania osób będących tam, prowadzą głębokie życie wewnętrzne. Z tego powodu, zakonnicy, mnisi, siostry zakonne potrzebują kogoś, kto będąc jak oni w danym zgromadzeniu wysłucha i będzie towarzyszył im we wzrastaniu w wierze

Jak znaleźć kierownika duchowego?

Dzisiaj wiele osób świeckich pragnie poukładać swoje życie duchowe. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że znalezienie kierownika duchowego może być trudne. Ojciec Tomasz Nowak w filmie, na swoim kanale: STREFA WODZA odpowiada na pytanie: Jak znaleźć kierownika duchowego? Zauważa on, że coraz to częściej księża są proszeni o taką właśnie posługę. Według ojca Nowaka, to zjawisko powinno mobilizować księży do prowadzenia głębokiego życia duchowego, by sami mogli być przykładem i pomocą dla wiernych.

O. Nowak powołuje się przy tym na słowa papieża Benedykta XVI, który podkreślił, że księża nie powinni być fachowcami od budowy lecz powinni być znawcami życia duchowego. Na pytanie o znalezienie kierownika duchowego, dominikanin proponuje proste rozwiązanie – wszystko zaczyna się od poszukiwania kogoś, kto pasuje nam do serca. Jeśli poczujemy się dobrze podczas spowiedzi, możemy zapytać o duchowe kierownictwo. Ważnym aspektem jest również modlitwa o dobrego kierownika duchowego. 

Reklama

Czytaj także >>> Modlitwa św. s. Faustyny za kapłanów

Kiedy szukać kierownika duchowego?

Nie każdy potrzebuje kierownika duchowego. Warto sobie zadać pytanie do czego jest nam potrzebna taka osoba oraz jaki mamy cel w duchowym kierownictwie. Ojciec Tomasz Nowak w filmie zatytyłowanym: „Kiedy potrzebuję kierownika duchowego?” porównuje to zjawisko do wędrówki w góry: Jeżeli mam do przejścia jakiś odcinek, na przykład przez góry i chcę się przedostać z jednego miejsca do drugiego, a nie jestem pewny tej drogi, potrzebuję kierownika, czy przewodnika, który mnie przeprowadzi.  

Znajomość celu jest informacją o kierunku prowadzenia poprzez kierownika. Ojciec Tomasz Nowak mówi: Czasami zadaję takie pytania: W jakim jesteś miejscu, w jakiej jesteś sytuacji i dokąd chciałbyś dojść? To dla mnie jako kierownika też jest ważne. Jeżeli ja tymi ścieżkami nie kroczyłem, nie znam się na tym, to nie będę dobrym przewodnikiem. Jeśli ktoś mi mówi: “Ja chcę dojść z tego miejsca do tego”, a ja odpowiadam:”To ja się na tym nie znam”, albo pragnie dojść do tego taką metodą jaką nie znam, na przykład praktykuje drogę jezuicką.. Ja jezuickiej drogi nie znam, więc nie jestem dobrym kandydatem na kierownika duchowego dla takiej osoby. 

Reklama

Dominikanin twierdzi, że pozwala to na odpowiednie dopasowanie się dwóch stron, ponieważ każdy kapłan ma swoją indywidualną duchowość, która nie będzie pasowała do każdego. 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę