Nasze projekty

Afrykańscy anglikanie są przeciwni błogosławieniu par homoseksualnych. „To odejście od wiary”

Kościoły anglikańskie w Afryce sprzeciwiają się projektowi błogosławienia par homoseksualnych. "To jest złe i nie możemy tego zaakceptować" - oświadczył w miniony weekend arcybiskup Kościoła Ugandy Stephen Samuel Kaziimba.

fot. Thomas Curryer/Unsplash

Biskup zapowiedział odłączenie się od Kościoła Anglii w związku z liberalnym kursem zaproponowanym w Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania z dziennikarzami abp Kaziimba powiedział: „Wspólnota Anglikańska nie jest przedłużeniem Kościoła Anglii.” Ponadto oskarżył Kościół Anglii o „odejście od wiary anglikańskiej”. W ubiegły czwartek Synod Generalny Kościoła Anglii zgodził się m.in. na dopuszczenie ceremonii błogosławieństwa dla par tej samej płci, choć tzw. „małżeństwa” dla homoseksualistów są nadal odrzucane.

„Grzech jest w ten sposób normalizowany”

Anglikański Kościół Kenii również potępił działania „liberalnego przywództwa kościelnego” w Europie. „Utraciły wszelką legitymację teologiczną i dogmatyczną i nadużyły swojej politycznej supremacji w celu sekularyzacji Kościoła. Grzech jest w ten sposób normalizowany” – stwierdził w oświadczeniu anglikański arcybiskup Kenii, Jackson Ole Sapit.

Początkowo po decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii nie było żadnej reakcji ze strony wpływowego Kościoła anglikańskiego w RPA. Kwestia homoseksualizmu od pewnego czasu stanowi wyzwanie dla wspólnoty anglikańskiej w tym kraju. W 2016 roku córka laureata Pokojowej Nagrody Nobla Desmonda Tutu musiała zrezygnować ze stanowiska urzędniczego w RPA po ślubie ze swoją wieloletnią partnerką z Holandii. Kościół anglikański we wrześniu ubiegłego roku zakazał Mpho Tutu van Furth prowadzenia nabożeństwa żałobnego za zmarłą przyjaciółkę. Fundacja Tutu dobitnie skrytykowała kościelne władze nazywając ich decyzję „bezdusznym” zachowaniem.

Reklama

W kilku krajach afrykańskich kwestie moralności i tożsamości seksualnej mają istotny wymiar polityczny. Z 69 krajów na świecie, które uznają homoseksualizm za przestępstwo, około połowa znajduje się w Afryce.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę