Austria: biskup-alpinista wspiął się na 30-metrową wieżę kościelną

W należącej do archidiecezji wiedeńskiej miejscowości Niederkreuzstetten trwa montaż odrestaurowanego krzyża oraz „kurka” na wieży parafialnego kościoła pw. św. Jakuba. Biskup pomocniczy z Wiednia, Stephan Turnovszky osobiście sprawdził, jak posuwają się prace. Jak poinformowała austriacka agencja katolicka Kathpress, wprawny alpinista bp Turnovszky wdrapał się na 30-metrową wieżę kościelną, a towarzyszyli mu miejscowy proboszcz ks. Helmut Scheer oraz jeden z parafian. Wszyscy trzej są zapalonymi alpinistami.

fot. Facebook.com

Aby dostać się na szczyt, bp Turnovszky wraz z mistrzem hydrauliki Ulrichem Sukupem, najpierw musiał wspiąć się na rusztowanie, a następnie został wciągnięty po drabinie linowej na szczyt wieży kościelnej. Wzięli też ze sobą dwie szkatułki z pamiątkowymi dokumentami z lat 1933, 1957 i 2021. „Mają one dać przyszłym pokoleniom wgląd w nasze starania o kościół”, poinformowała parafia. W szkatułce z 2021 roku zamknięto osobisty list od proboszcza, list parafian oraz maskę ochronną przed koronawirusem.

Montaż krzyża był okazją do uroczystości parafialnej z udziałem wielu wiernych, którzy wcześniej pomagali przy pakowaniu krzyża i śledzili prace z ziemi na zawrotnej wysokości, czytamy w relacji, zakończonej konkluzją, że przede wszystkim zostanie zapamiętany „biskup, który odważył się sięgnąć zawrotnej wysokości”. Zaledwie kilka tygodni wcześniej parafia świętowała olimpijskie zwycięstwo Anny Kiesenhofer w szosowym wyścigu rowerowym w Tokio, która wcześniej była ministrantką w Niederkreuzstetten i grała na organach.

Reklama
Reklama

Stephan Turnovszky ma 57 lat. Urodził się w Lucernie (Szwajcaria). Studiował chemię techniczną na politechnice wiedeńskiej. Po ukończeniu studiów pracował przez ponad dwa lata w zakresie badań i rozwoju, w 1992 wstąpił do seminarium duchownego w Wiedniu. Pierwszy rok studiów odbył we francuskiej Tuluzie. W 1998 roku w Wiedniu przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Christopha Schönborna. Od marca 2008 jest biskupem pomocniczym w archidiecezji wiedeńskiej, a od 2009 kieruje komisją ds. duszpasterstwa młodzieży w Konferencji Biskupów Austrii. Od 1987 jest wolontariuszem służby szpitalnej Zakonu Maltańskiego.

kw/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę