Nasze projekty

Twórcy „Miasta ruin” opowiedzą Mękę Pańską

Jerozolima z czasów Męki Pańskiej, rzeczywiste obrazy, dźwięk, przestrzeń - to wszystko spróbuje oddać za pomocą najnowszych technik multimedialnych i animacji wystawa "Śladami Jezusa", którą od 29 marca będzie można obejrzeć w Warszawie. Stoją za nią twórcy przejmującego filmu "Miasto ruin" czy animacji historycznej "Niezwyciężeni".

FOT. Studio Tenegent

Chodzi o Studio Tengent specjalizujące się w opowiadaniu historii w formie filmów, wystaw i branded content. Wspólnie z inwestorami wpadli na pomysł, by najnowsze dzieło dotyczyło właśnie wydarzeń z ostatnich chwil życia Jezusa z Nazaretu.

– Za pomysłem wystawy stały m.in moje osobiste przeżycia z 2014 r. gdy odbywałem pieszą pielgrzymkę po Ziemi Świętej – opowiada Krzysztof Noworyta, jeden z menedżerów Studia oraz pomysłodawca wystawy. – Mimo, że najbardziej czekałem na nawiedzenie Bazyliki Bożego Grobu, gdy już tam wszedłem trudne realia świątyni czyli hałas, tłum pielgrzymów, przeszkadzały w odpowiednim przeżyciu obecności w tym świętym miejscu.

– Na szczęście poznałem o. Zacheusza – obecnie gwardiana Bazyliki – który pomógł mi się odnaleźć w tym miejscu, zrozumieć je. Tak zaczęła się moja przygoda z tematem Bożego Grobu. To dzięki ojcom franciszkanom zakiełkowała idea, że wystawa jest świetnym nośnikiem do opowiedzenia tej historii – wyjaśnia Krzysztof Noworyta.

Reklama

Gdy wiele miesięcy temu w gronie zespołu zapadła decyzja, że robimy wystawę na Wielki Post 2019 udało mu się zaprosić jednego z ojców z Jerozolimy, prof. o. Narcyza Klimasa – wiceszefa Archiwum Kustodii Ziemi Świętej i autora książki „Autentyczność Bożego Grobu” do współpracy przy realizacji wystawy w Polsce.

Wystawa złożona z multimedialnych sal umożliwia odwiedzającemu zanurzyć się w realia i atmosferę kolejnych wydarzeń Triduum Paschalnego: biczowania, drogi krzyżowej, ukrzyżowania, śmierci, złożenia do grobu, Zmartwychwstania oraz rozwoju chrześcijaństwa.

Do oddania atmosfery tych wydarzeń wykorzystano spektakularne animacje komputerowe, repliki unikalnych eksponatów, poruszającą muzykę oraz zapachy. Klimat bliskowschodniego świata szczególnie oddaje zaś aramejski śpiew w wykonaniu syryjskiej artystki na uchodźctwie w Polsce – Mirny Kbbeh. Całości dopełnia głos Piotra Fronczewskiego w roli narratora niezwykłej opowieści.

Reklama

Suma tych wszystkich środków powoduje, że zwiedzanie wystawy ma charakter przeżycia i jest podróżą w czasie.

Wystawę zaadresowano do szerokiego grona odbiorców – od młodzieży wczesnoszkolnej po seniorów. Dodatkowo, na potrzeby nauczycieli, został stworzony scenariusz lekcji towarzyszących zwiedzaniu.

– Tematyka religijna przeżywa renesans na całym świecie, bo coraz częściej opowiadana jest uniwersalnym językiem popkultury. Wystawa „Śladami Jezusa” jest odpowiedzią na ten trend i pierwszą w Polsce próbą stworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej z pogranicza kultury, rozrywki i wiary. Dzięki tej formule, tworzymy nowy format doświadczania historii, które może być przeżyciem religijnym – mówi Marcin Kobylecki, prezes studia Tengent.

Reklama

Członkowie studia brali udział w tworzeniu wielu spektakularnych produkcji multimedialnych. Najsłynniejsze z nich to „Miasto ruin” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, czy „Niezwyciężeni” dla IPN oraz „Legendy Polskie” na zlecenie marki Allegro.

Wystawę umiejscowioną tuż obok Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie otworzy w piątek 29 marca kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i honorowy patron wydarzenia. Zwiedzać będzie ją można codziennie tylko do 9 czerwca, kupując wcześniej za pośrednictwem strony internetowej>> bilet na określoną godzinę pokazu.

 

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę