Nasze projekty

Przenieś się do Kaplicy Sykstyńskiej! W Warszawie otwarto wyjątkową wystawę

Światowa premiera immersyjnej wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” miała miejsce w czwartek, 16 listopada w Warszawie. „Chcemy zaprosić odbiorców do świata Kaplicy Sykstyńskiej i do świata Michała Anioła" - mówi KAI Artur Sobolewski z Domu Emisyjnego Manuscriptum, organizatora wystawy. 

fot. Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo/facebook.com

W wydarzeniu udział wzięli m. in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi.

To światowa premiera naszej wystawy. Moment historyczny, bo Muzea Watykańskie po raz pierwszy podjęły decyzję, by zaprezentować Kaplicę Sykstyńską w formacie immersyjnym. W tym projekcie niezwykłe jest to, że powstał w oparciu o kampanię fotograficzną, która miała miejsce kilka lat temu w Watykanie. Zrobiono wówczas ponad 270 tys. doskonałej jakości zdjęć. Kampania trwała 65 nocy, podczas których ustawiano ogromne stelaże, robiono zdjęcia, z myślą o czarnej godzinie, która, miejmy nadzieję, nigdy nie nastąpi. Gdyby jednak konieczne było odtworzenie jakiegoś elementu fresków, mamy już pod ręką idealną dokumentację – mówi w rozmowie z KAI Artur Sobolewski, organizator Wystawy (Dom Emisyjny Manuscriptum).

PRZECZYTAJ: Kaplica Sykstyńska. Jak Michał Anioł dostał zlecenie na odmalowanie sklepienia Sykstyny?

Reklama

Kilka lat temu ukazał się album ze zdjęciami z tej kampanii fotograficznej, którego wydania w Polsce partnerem był Dom Emisyjny Manuscriptum. Poprzez wystawę immersyjną chcemy zaprosić odbiorców do świata Kaplicy Sykstyńskiej i do świata Michała Anioła. To opowieść w innej niż zazwyczaj i atrakcyjnej formie. Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się więcej o tym niezwykłym dziele sztuki, które oczywiście jest absolutnie religijne, ale jest jednocześnie dziedzictwem kulturowym całej ludzkości. Stąd też nazwa wystawy: „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” – opowiada Artur Sobolewski.

Jak podkreśla, wystawa ma ogromny potencjał edukacyjny. Kaplica Sykstyńska to nie tylko sceny Sądu Ostatecznego czy Stworzenia Adama. Chcemy zafascynować odbiorców pełną opowieścią, którą Michał Anioł i pozostali najwięksi mistrzowie Renesansu snuli 500 lat temu – dodaje.

Co można zobaczyć na wystawie?

Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej sali, oprócz zaprezentowanej historii powstania Kaplicy Sykstyńskiej, ciekawych informacji z historii sztuki, z bliska podziwiać można reprodukcje dwóch najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła – Piety i Dawida, których oryginały są w Rzymie i Florencji.

Reklama

W drugiej sali, kinowej, obejrzeć można będzie wyjątkowy, specjalnie przygotowany na potrzeby tej prezentacji film. Snujemy opowieść o kaplicy sykstyńskiej, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych elementów audiowizualnych. Bardzo zależy nam, by ze wspaniałością Kaplicy dotrzeć do młodych. Chcemy pokazać detale, zbliżenia, zaprezentujemy ciekawostki – zachęca Artur Sobolewski. Odbiorcy poznają historię powstawania Kaplicy i zobaczyć najciekawsze detale, często niewidoczne ze względu na odległość w oryginalnej Kaplicy.

PRZECZYTAJ: Ania Stachowiak: Odkąd w naszym małżeństwie pojawił się Pan Bóg, jest jeszcze piękniej!

Trzecia sala to immersyjna wystawa Kaplicy Sykstyńskiej. Jest wielkości oryginalnej Kaplicy, jednak jest niższa – żeby można było z bliska obejrzeć detale.

Reklama

Obejrzenie całej wystawy zajmuje ok. 90 minut. Po kilku miesiącach w Warszawie wystawa dostępna będzie również w innych miastach kraju. Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” znajduje się na Błoniach PGE Stadionu Narodowego. Wejście na wystawę znajduje się przy bramie nr 11. Jest otwarta codziennie od 09:00 – 21:00. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę