Nasze projekty
Reklama
fot. Yannick Pulver/Unsplash

Stacje drogi krzyżowej. Jakie są i dlaczego jest ich 14?

Sceny z życia Jezusa zawarte w stacjach drogi krzyżowej, towarzyszą nam szczególnie we wszystkie piątki Wielkiego Postu, kiedy chodzimy na nabożeństwo i chcemy towarzyszyć Chrystusowi w chwili Jego Męki. Sprawdź, jakie są stacje drogi krzyżowej i dlaczego jest ich 14.

Stacje Drogi Krzyżowej to nieodłączny element piątkowego nabożeństwa, podczas którego wierni podążają śladami Męki Chrystusa. Wszystko to na pamiątkę świętych wydarzeń, które miały miejsce w Jerozolimie przed dwoma tysiącami laty. To właśnie tam, w II wieku zaczęły odbywać się pierwsze pielgrzymki chrześcijan, którzy pragnęli iść śladami Chrystusa.

Tak właśnie zrodził się kult Męki Pańskiej, który stale się rozrastał i dotarł na wszystkie krańce świata. Wierni odwiedzali miejsca związane z Męką, procesyjnie przechodzili od jednego kościoła do drugiego. Robili to na pamiątkę drogi, którą przemierzał Chrystus w dniu swojej śmierci, niosąc krzyż. Tak właśnie zrodził się pomysł, by stworzyć nabożeństwo drogi krzyżowej.

Droga krzyżowa. Historia nabożeństwa

Początek nabożeństwa sięga XIII w., jednak w XIV w. zakon franciszkanów ustanowił w Ziemi Świętej procesję drogi krzyżowej według określonego porządku. Wówczas stacje nabierały kształtu. Na początku było ich 12, natomiast z czasem dodano kolejne dwie – „Pan Jezus zdjęty z krzyża” oraz „Pan Jezus złożony do grobu”.

Reklama

W takiej formie nabożeństwo drogi krzyżowej zostało upowszechnione. Funkcjonuje do dziś i zostało potwierdzone przez Stolicę Apostolską. Stacje są nieodłącznym elementem piątkowego nabożeństwa. To dzięki nim uczestnicy mogą wyobrazić sobie wydarzenia Męki Pańskiej. Jednak warto zauważyć, że tylko część ze stacji ma swoje odzwierciedlenie w biblijnych opisach. Druga część natomiast odnosi się do tradycji.

Zobacz także >>> Biblijne stacje drogi krzyżowej. Inne niż te, które dobrze znamy

Stacje Drogi Krzyżowej

Stacja I: Jezus na śmierć skazany
Stacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramiona
Stacja III: Pierwszy upadek pod krzyżem
Stacja IV: Pan Jezus spotyka swoją Matkę
Stacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Jezusowi
Stacja VI: Weronika ociera twarz Jezusowi
Stacja VII: Drugi upadek pod krzyżem
Stacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiasty
Stacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyża
Stacja X: Jezus z szat obnażony
Stacja XI: Jezus do krzyża przybity
Stacja XII: Jezus umiera na krzyżu
Stacja XIII: Jezus z krzyża zdjęty
Stacja XIV: Jezus do grobu złożony

Reklama

Przykładowe rozważania stacji Drogi Krzyżowej

Podążamy szlakiem Chrystusowej Męki, patrząc na nasze życie i stacje drogi krzyżowej. Te kilka propozycji pomoże odszukać w scenach naszego życia samego Chrystusa:

kw/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę