TK opublikował uzasadnienie ws. aborcji. Rząd zapowiada publikację wyroku
Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku z 22 października 2020 roku ws. przepisów aborcyjnych. Dokument został opublikowany na stronie trybunału. Centrum Informacyjne Rządu zapowiedziało, że wyrok zostanie dzisiaj opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że prawo wejdzie w życie.
Polub nas na Facebooku!
Rząd zapowiedział, że wyrok zostanie dzisiaj opublikowany w Dzienniku Ustaw. To będzie oznaczało, że prawo zawarte w wyroku wejdzie w życie.
Uzasadnienie podtrzymuje tezy zawarte w wyroku.
“Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.
W uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny powołał się na 30 i 38 artykuł Konstytucji: “Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” oraz art. 30 “Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.
Grupa posłów złożyła wniosek do TK
Trzy lata temu wniosek o zbadanie zgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP złożyło 119 posłów PiS, Konfederacji oraz PSL-Kukiz‘15. Wniosek przedstawił Bartłomiej Wróblewski, który na wstępie obrad zaznaczył, że „aborcja eugeniczna jest zaprzeczeniem prawa człowieka”.
Ochrona życia zapewniona jest każdemu. Różnicowanie ochrony ludzkiego życia ze względu na jego społeczny status jest niedopuszczalne – powiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel wnioskodawców.
W ostatnich latach wprowadzono szereg programów wspierających niepełnosprawnych i ich rodziny. Należy zatem stwierdzić, że skutkiem zastosowania przepisu jest uprzedmiotowienie niebędących agresorami dzieci. Ta procedura zaprzecza wartości i godności człowieka – powiedział poseł PiS.
SPRAWDŹ: Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok. Przesłanka eugeniczna niezgodna z konstytucją
ag/Stacja7