Nasze projekty

Wydalona zakonnica wygrywa w sądzie. Otrzyma wysokie odszkodowanie

Francuski sąd orzekł, że wydalenie zakonnicy odbyło się w skutek niewłaściwe przestrzeganych procedur.

fot. Gianna B/unsplash.com

Francuski sąd w Lorient, w Bretanii, orzekł w środę karę grzywny – ponad 200 tys. euro wobec byłego prefekta Dykasterii ds. Biskupów kard. Marca Ouelleta, sióstr Dominikanek Ducha Świętego w Pontcallec oraz dwojga wizytatorów apostolskich, ks. Jeana-Charlesa Naulta i siostry Maylis Desjobert za bezprawne  – w świetle prawa cywilnego – wydalenie z zakonu Sabine Baudin de la Valette, której imię zakonne brzmiało Matka Marie Ferréol.

Obecnie 57-letnia Baudin de la Valette, mieszkała w klasztorze od 1987 r. bez żadnych znaczących incydentów. Adwokaci zakonnicy stwierdzili, że jej kłopoty pojawiły się, gdy w 2011 r. potępiła „poważne nadużycia i fakty” mające miejsce we wspólnocie.

Po 34 latach życia zakonnego Baudin de la Valette, jak twierdzi, została wydalona „bez powodu” ze swojej wspólnoty w październiku 2020 r. po wizytacji apostolskiej przeprowadzonej pod kierunkiem kard. Marca Ouelleta. Nigdy nie podano do wiadomości publicznej, o co dokładnie oskarżył ją Watykan, a odwołanie do papieża Franciszka na jej zwolnienie nie odniosło skutku.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ>>> “W życiu trzeba zaryzykować!”, czyli jak odkryć swoje powołanie

Sąd oskarżył wspólnotę o nie przestrzeganie procedur

Francuski sąd stwierdził, że dekret o zwolnieniu podpisany przez papieskiego wizytatora nie jest wiążący prawnie w sensie cywilnym. Sąd oskarżył wspólnotę zakonną m.in. o niewłaściwe przestrzeganie procedury wydalenia. Nie było wcześniejszego ostrzeżenia, ani nie podano powodu wydalenia ze wspólnoty. Ponadto sąd stwierdził, że wspólnota naruszyła obowiązek staranności, zwalniając Baudin de la Valette, której nie zaoferowano żadnej rekompensaty finansowej, która pozwoliłaby jej „cieszyć się odpowiednimi cywilnymi warunkami życia po 34 latach życia zakonnego i służby na rzecz swojej wspólnoty w duchu sprawiedliwości i miłości, zgodnie z prawem kanonicznym”.

W odniesieniu do dwóch wizytatorów apostolskich, ks. Naulta i matki Desjobert, sąd stwierdził, że ks. Nault „naruszył wykonywanie podstawowych praw do obrony”. Każda osoba, niezależnie od statusu, ma „prawo do poznania dokładnej natury zarzucanych jej czynów przed wydaniem wyroku”.

Reklama

Po ogłoszeniu wyroku adwokaci sióstr dominikanek i wizytatorów apostolskich natychmiast ogłosili, że odwołają się od decyzji. W sprawie, w której sąd cywilny orzeka na temat prawidłowości postępowania kanonicznego, nie wypowiedziała się do tej pory Stolica Apostolska.

international.la-croix.com,KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę