Nasze projekty

600 seminarzystów zjechało do Paryża. „To znak nadziei dla Kościoła we Francji”

"Pan Bóg nadal powołuje młodych i dynamicznych mężczyzn. Ten weekend będzie tego dowodem” – podkreśla ks. Thomas Poussier, organizator spotkania francuskich seminarzystów w Paryżu.

fot. Luis Angel Espinosa/Cathopic

Do Paryża zjeżdżają francuscy seminarzyści. Jutro rozpoczyna się tam ich trzydniowy zlot. Swój przyjazd zapowiedziało 600 kleryków z całego kraju.

Seminarzyści będą goszczeni w 300 paryskich rodzinach. Jutro obok porannej mszy św. będzie czas na zwiedzanie miasta, nie tylko jego historycznych zabytków, ale również świadectw wielowiekowego katolicyzmu. Przewidziano wiec wizytę na rue de Bac, gdzie miały miesjce objawienia Cudownego Medalika czy w siedzibie Paryskich Misji Zagranicznych. Wieczorem seminarzyści będą uczestniczyć w czuwaniach modlitewnych w 25 stołecznych parafiach.

W sobotę francuscy klerycy zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy i rozesłani na ewangelizację na placach i ulicach Paryża. Wieczorem wszyscy zgromadzą się na adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice na Montmartre. Tam też będą mogli poświęcić swoje życie Najświętszemu Sercu Jezusa. Zlot francuskich seminarzystów zakończy się w niedzielę Mszą w kościele Saint-Sulipice, który po pożarze w Notre-Dame zastępuje paryską katedrę.

Reklama

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim Baudouin Massias, seminarzysta z diecezji Nevers takie spotkania uczą przyszłych kapłanów życia we wspólnocie. To są przyjaźnie – mówi – które nawiązujemy dzisiaj jako seminarzyści, lecz one będą trwały jako przyjaźnie kapłańskie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie można być księdzem w pojedynkę. Potrzebujesz więzi, oczywiście ze świeckimi, ale myślę, że potrzebujesz także specjalnych więzi z innymi księżmi”.

Zlotowi francuskich seminarzystów towarzyszy modlitwa całego Kościoła. Od 24 listopada do 2 grudnia trwa ogłoszona przez biskupów nowenna w intencji powołań i misyjnego nawrócenia. W spotkaniu uczestniczą seminarzyści, którzy realizują wypracowany przez episkopat program formacji. Nie biorą w nim więc udział klerycy z seminariów zakonnych i wspólnot, które mają własne programy formacji.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek ma ostre zapalenie oskrzeli. „Nadal biorę antybiotyki i inne leki”

Reklama

Vatican News

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę