Nasze projekty

Francja pierwszym państwem z konstytucyjnym prawem do aborcji

Decyzję o wpisaniu do konstytucji prawa do aborcji podjęły obie izby francuskiego parlamentu, które zebrały się w Wersalu na wspólnym posiedzeniu. "Módlmy się, aby nasi współobywatele na nowo odkryli smak życia" - napisali biskupi Francji.

Fot. prostooleh/Freepik

Przedmiotem głosowania deputowanych i senatorów było wpisanie nowego paragrafu w artykule 34 konstytucji o treści: „Ustawa określa warunki korzystania z przysługującej kobiecie swobody dobrowolnego przerwania ciąży”. Za opowiedziało się 780 parlamentarzystów, przeciw było 72.

Przed pałacem w Wersalu w trakcie trwającej dwie godziny debaty parlamentarnej demonstrowali obrońcy życia, którzy m.in. przynieśli transparent z napisem: „Ja też byłem embrionem”.

CZYTAJ>>> „Gwarantowana wolność kobiet do skorzystania z aborcji” [OPINIA]

Reklama

Jedyny kraj w Europie, w którym wzrasta liczba aborcji

Konferencja Biskupów Francji w opublikowanej kilka dni temu nocie podkreśliła, że aborcja jest zamachem na ludzkie życie i nie może być postrzegana jedynie z punktu wiedzenia praw kobiet. A dziś prezydium episkopatu poparło też apel stowarzyszeń katolickich, wzywających wiernych do postu i modlitwy w dniu, w którym obydwie izby parlamentu: Zgromadzenie Narodowe i Senat, miały podjąć decyzję w sprawie wpisania do konstytucji prawa do aborcji.

Przewodniczący konferencji abp Éric de Moulins-Beaufort i dwaj wiceprzewodniczący – abp Vincent Jordy oraz bp Dominique Blanchet zauważyli, że Francja jest jedynym krajem w Europie, w którym wzrasta liczba aborcji.

ZOBACZ>>> Liczba aborcji w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie. Fundacja Grupa Proelio wystosowała apel

Reklama

Każda osoba jest darem

„Jako katolicy zawsze będziemy sługami życia wszystkich, od poczęcia do naturalnej śmierci, budowniczymi szacunku dla każdej istoty ludzkiej, która zawsze jest darem dla wszystkich innych, wspierali tych, którzy decydują się zachować swoje dziecko nawet w sytuacjach trudnych – i szukali nowych sposobów, aby to czynić – i otaczać szacunkiem i współczuciem tych, którzy uciekli się do aborcji. Pokornie i żarliwie prośmy o łaskę, byśmy mogli to czynić. Przede wszystkim módlmy się, aby nasi współobywatele na nowo odkryli smak życia, jego dawania, przyjmowania, towarzyszenia mu oraz posiadania i wychowywania dzieci” – napisało kierownictwo Konferencji Biskupów Francji.

Stanowisko francuskiego episkopatu wsparła Papieska Akademia Życia. W ogłoszonym dziś oświadczeniu przypomniała, że „w epoce powszechnych praw człowieka nie może być «prawa» do odbierania życia człowiekowi”. Zaapelowała do „wszystkich rządów i wszystkich tradycji religijnych, aby dołożyły wszelkich starań, aby na tym etapie historii ochrona życia stała się absolutnym priorytetem”. Wskazała, że „ochrona życia ludzkiego jest pierwszym celem ludzkości”, który można osiągnąć tylko wtedy, gdy „nauka, technologia i przemysł służą osobie ludzkiej i braterstwu”.

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę