Nasze projekty

Czy papież pojedzie na otwarcie katedry Notre Dame?

W grudniu zaproszenie na ponowne otwarcie katedry Notre Dame wystosował do papieża Franciszka prezydent Francji Emmanuel Macron. Teraz o możliwej obecności papieża mówi arcybiskup Paryża Laurent Ulrich.

FOT. SANTIAGO MEJÍA LC/CATHOPIC/dvoevnore/freepik.com

Katedra Notre-Dame została poważnie uszkodzona w pożarze w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu trwa jej odbudowa. Na przełomie stycznia i lutego program uroczystości związanych z ponownym otwarciem katedry Notre-Dame przedstawił w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Trwać one będą od 7 do 15 grudnia.

PRZECZYTAJ: Wkrótce ponowne otwarcie katedry Notre-Dame. Znamy szczegóły

Oficjalne otwarcie świątyni odbędzie się w sobotę 7 grudnia. Państwo, które jest jej właścicielem, przekaże ją w użytkowanie Kościołowi katolickiemu, zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory.

Reklama

Czy papież pojedzie do Paryża?

W grudniu prezydent Republiki Francuskiej, Emmanuel Macron wystosował specjalne zaproszenie do papieża Franciszka na rekonsekrację paryskiej katedry Notre Dame. „Mam nadzieję, że tak, w każdym razie zaprosimy go” – odpowiedział wówczas szef państwa w wywiadzie dla stacji France 2, zapytany o możliwą obecność papieża. „Zaproszenie zostanie wystosowane. Ale to nie do mnie należy udzielanie odpowiedzi w jego imieniu” – dodał.

Temat możliwej obecności papieża Franciszka na ponownym otwarciu katedry Notre Dame powrócił. W niedawnym wywiadzie dla dziennika Le Parisien abp Laurent Ulrich mówił o potencjalnym przybyciu Ojca Świętego na ceremonię. Jak na razie Watykan nie zabrał głosu w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ: Więźba z Notre Dame. Tajemnica jej siły

Reklama

To jedna z najsłynniejszych katedr na świecie

15 kwietnia 2019 w świątyni wybuchł pożar, który spowodował ogromne zniszczenia, m.in. doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień, a także iglicy katedry.

Jest to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści francuskiego pisarza Victora Hugo. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163–1345). Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry – pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej – przechowywane były relikwie korony cierniowej.

KAI, famillechretienne.fr/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę