Nasze projekty

Liczba aborcji w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie. Fundacja Grupa Proelio wystosowała apel

Według danych podanych niedawno przez Ministerstwo Zdrowia w 2022 roku wykonano 161 aborcji. "To pięciokrotny wzrost liczby aborcji wykonanych na podstawie przesłanki zdrowotnej względem wcześniejszych lat" - zaznacza Fundacja Grupa Proelio.

Fot. senivpetro/Freepik

Fundacja Grupa Proelio wskazuje, że przyczyną wzrostu jest wykonywanie aborcji z uwagi na zagrożenie zdrowia psychicznego matki, co w praktyce może prowadzić do aborcji na życzenie. Alarmuje, że jeśli szybko nie zamknie się aborcyjnej furtki, która odpowiada za ten wzrost, to wkrótce może zginąć znacznie więcej nienarodzonych dzieci.

Środowiska aborcyjne nagminnie wmawiają społeczeństwu jakoby po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej zaprzestano wykonywania aborcji nawet w przypadkach zagrożenia życia matki. Rzeczywistość jest zgoła odmienna. 161 aborcji w 2022 r. oznacza aż pięciokrotny wzrost liczby aborcji na podstawie przesłanki zdrowotnej względem średniej z pięciu lat poprzedzających wyrok Trybunału. W latach 2016-2020, na podstawie tej przesłanki wykonywano średnio 31 aborcji rocznie” – mówi Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes Fundacji Grupa Proelio.

CZYTAJ: „Zagrożenie zdrowia psychicznego kobiety nie powinno być przesłanką umożliwiającą dokonanie aborcji”

Reklama

Uchylona furtka do aborcji na życzenie

Zbigniew Kaliszuk wskazuje na przyczynę tego wzrostu, którą mają być aborcje przeprowadzane ze względu na zagrożenie zdrowia psychicznego matki i przestrzega, że przyzwalanie na wykonywanie aborcji na podstawie takiej przesłanki jest uchyloną furtką do aborcji na życzenie.

Jeszcze w 2021 r. liczba aborcji z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki utrzymała się na poziomie z wcześniejszych lat. W 2021 r. wykonano 107 aborcji, ale tylko 32 z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki. Nagły skok liczby aborcji w 2022 r. miał miejsce dlatego, że rząd pozwolił na uśmiercanie nienarodzonych dzieci pod pozorem ochrony „zdrowia psychicznego” matki. To pojęcie można bardzo szeroko interpretować, dlatego nie dziwi, że organizacje aborcyjne coraz śmielej to robiąmówi i podaje kilka przykładów takiego działania: Ostatnio na stronie jednej z organizacji aborcyjnych przeczytałem tekst: ‘Potrzebujesz aborcji? Napisz do nas. Dzięki naszym działaniom będziesz ją miała z przesłanki psychiatrycznej. Współpracujemy ściśle z zaufanymi lekarzami i szpitalami’.

ZOBACZ: Byłam idealną kandydatką do aborcji”. Historia niewidomej Kasi

Reklama

Zbigniew Kaliszuk podkreśla, ze jeśli szybko nie zamkniemy się tej aborcyjnej furtki to w kolejnych latach zginie jeszcze więcej dzieci. W 2022 r. połowę zarejestrowanych w Polsce aborcji wykonano w szpitalu w Oleśnicy (82 aborcje). Niemal wszystkie dotyczyły dzieci z wadami rozwojowymi. W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego to powinno być nielegalne, ale aborcje wykonano pod pozorem troski o zdrowie psychiczne matek. Większość innych szpitali bało się interpretować prawo w podobny sposób. Ale jak zobaczą, że jest przyzwolenie na takie działania, zaczną robić to samo. Co gorsza przesłanka ta może zacząć być wykorzystywana do zabijania nie tylko chorych, ale też zdrowych dzieci – mówi.

„Nie możemy pozwolić na to, aby Polska poszła tym śladem”

Jak ogromnym niebezpieczeństwem dla nienarodzonych dzieci jest przyzwolenie na wykonywanie aborcji ze względu „zagrożenie zdrowia psychicznego” pokazują przykłady Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

W Wielkiej Brytanii, choć teoretycznie aborcja na życzenie nie jest legalna, co roku zabijanych jest ponad 200 tys. nienarodzonych dzieci. Zgodnie z oficjalnymi sprawozdaniami rządowymi 98% aborcji dokonywanych jest właśnie ze względu na rzekome zagrożenie dla zdrowia psychicznego kobiet (220 tys. w 2021 roku). W Hiszpanii na mocy niemal identycznego prawa do polskiej ustawy z 1993 r. zabijano nawet 100 tys. dzieci rocznie. Powód był identyczny jak w Wielkiej Brytanii – lekarze powoływali się na wyjątek dotyczący „zdrowia psychicznego. Jak widać część lekarzy gotowych jest wystawiać stosowne zaświadczenia do aborcji niemal na zawołanie, uznając, że każda niechciana ciąża może stanowić obciążenie psychiczne dla kobiety. Nie pomożemy pozwolić na to, aby Polska poszła tym śladem – mówi Zbigniew Kaliszuk.

Reklama

CZYTAJ: Odmówili aborcji pomimo diagnozy wady genetycznej synka. „Prosiliśmy o cud dla synka, on okazał się cudem dla nas”

„Zabicie dziecka nie jest lekarstwem”

Fundacja Grupa Proelio przygotowała apel do Premiera i nowej Minister Zdrowia z prośbą o powstrzymanie rozszerzenia przesłanek aborcyjnych. Zdrowie psychiczne jest ważnym obszarem zdrowia. Nie chcemy go lekceważyć. Jest oczywiste, że niechciana ciąża lub ciąża z chorym dzieckiem może wywołać kryzys psychiczny. Ale zabicie dziecka nie jest lekarstwem. Długofalowo to aborcja ma negatywny wpływ na psychikę kobiet. Kobieta już na zawsze zostanie ze świadomością, że pozbawiła życia swojego dziecka, z pytaniami co by było gdyby postąpiła inaczej. Skutki psychiczne takiej decyzji potrafią się ujawniać nawet po wielu latach – dodaje Zbigniew Kaliszuk.

Fundacja Grupa Proelio działa na rzecz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa, rodziny, dzieci i wolności sumienia.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę