Nasze projekty
fot. proelio/youtube.com

„Byłam idealną kandydatką do aborcji”. Historia niewidomej Kasi

"Byłam idealną kandydatką do aborcji, bo jestem drugim niewidomym dzieckiem moich rodziców. Kiedy patrzę na to, jak teraz mocno namawia się do aborcji, to myślę sobie, że mnie mogłoby nie być. I wiem, że wraz z tym tak naprawdę czegoś ubyłoby na świecie" - podkreśla Kasia, która wskutek wady genetycznej jest niewidoma od urodzenia.

Reklama

Kasia Zawodnik z powodu wady genetycznej urodziła się niewidoma. Mówi o sobie, że byłaby idealną kandydatką do aborcji – wcześniej z podobną wadą na świat przyszedł jej starszy brat Daniel. Rodzice Kasi i Daniela na szczęście od początku otoczyli dzieci wielką miłością.

Jestem niewidoma od urodzenia i mówię o sobie, że byłam idealną kandydatką do aborcji, bo jestem drugim niewidomym dzieckiem moich rodziców. Kiedy patrzę na to, jak teraz mocno namawia się do aborcji, to myślę sobie, że mnie mogłoby nie być. I wiem, że wraz z tym tak naprawdę czegoś ubyłoby na świecie – podkreśla Kasia.

CZYTAJ TEŻ: „Nikomu nie można odbierać szansy i życia”. Historia niewidomego Daniela

Reklama

Dzięki zaangażowaniu rodziców, popartym własną ciężką pracą, Kasia w pełni się usamodzielniła. Ukończyła studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, założyła własną firmę, która zajmuje się transkrypcją tekstów, wydała książkę.

Nasza mama nie pracowała w tym czasie, tylko zajmowała się nami. Nauczyła się Brajla, przepisywała ręcznie długopisem nasze prace domowe, żeby nauczyciele mogli je sprawdzać – opowiada.

W najnowszym reportażu Fundacji Grupa Proelio, zrealizowanym przez Damiana Żurawskiego, Kasia dzieli się poruszającą historią swojego życia.

Reklama

Z reportażu bardzo mocno wybrzmiewa to, że gdy dowiadujemy się o niekorzystnej diagnozie u dziecka, nie powinniśmy zakładać najczarniejszego scenariusza. Rodzice
niepełnosprawnych dzieci mogą myśleć, że przez całe życie będą one bezradne,
niesamodzielne i będą wymagały stałej opieki, a to nieprawda.
A przynajmniej nie zawsze prawda
– mówi Kasia Zawodnik.

Podkreśla, że wielu niepełnosprawnych przekracza swoje ograniczenia. Pomocna w tym jest technologia i medycyna, które cały czas się rozwijają. Wasze dzieci będą dorosłe za 20 lat. Za 20 lat będzie dużo rzeczy, których dzisiaj nie ma – mówi, kierując przekaz do rodziców niepełnosprawnych dzieci.

„Stanowi ona piękny przykład pokonywania barier”

Kasia jest wolontariuszką naszej fundacji. Pomaga nam spisując dla nas treści nagrywanych materiałów wideo. Ogromnie się cieszymy, że możemy przedstawić jej historię. Stanowi ona piękny przykład pokonywania barier, który może być inspiracją dla każdego – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio.

Reklama

Szczególnie cenny w opowieści Kasi jest przekaz kierowany do rodziców, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, w jakiej trzydzieści lat temu znajdowali się właśnie jej rodzice. Jej życie może być wskazówką dla takich rodziców, czego mogą się spodziewać” – dodaje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Reportaż „Kasia – byłabym idealną kandydatką do aborcji” zrealizowany został w ramach kampanii „Każde życie jest cudem”. Fundacja Grupa Proelio przedstawiła już piętnaście reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowały się do aborcji.

pa, materiały prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę