Nasze projekty

Katedra Notre-Dame w Paryżu ma nową konstrukcję dachu

Katedra Notre-Dame została poważnie uszkodzona w pożarze w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu trwa jej odbudowa. Oficjalne otwarcie ma nastąpić 8 grudnia.

fot. Emmanuel Macron, twitter.com/Bastien Nvs, unsplash.com

Podczas pożaru, który wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku, ogień strawił dach i więźby dachowe, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 26 lipca – 11 sierpnia Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Więźba z Notre Dame. Tajemnica jej siły

Prezydent Francji Emmanuel Macron opublikował w weekend w mediach społecznościowych film z ceremonii zawieszenia wiechy i podkreślił, że jest to ważny kamień milowy na jedenaście miesięcy przed planowanym ponownym otwarciem świątyni. Ta jedna z najbardziej znanych na świecie katedr ma zostać ponownie otwarta 8 grudnia.

Reklama

Wczesnogotycka katedra Notre-Dame jest wizytówką Paryża. Znajduje się na wyspie Île de la Cité na Sekwanie w historycznym centrum miasta. Zbudowana została w miejscu po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Budowa katedry trwała ponad 180 lat (1163–1345). Od 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu katedry – pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitalnej – przechowywane były relikwie korony cierniowej. Przed pożarem katedrę odwiedzało około 12-14 milionów osób rocznie. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę