Nasze projekty

Zakonnica wybrana jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie

Międzynarodowy magazyn „Forbes” uznał francuską zakonnicę siostrę Nathalie Becquart za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Magazyn szczególnie podkreślił wpływ s. Becquart na jej rolę jako podsekretarza Synodu Biskupów w Watykanie. 

fot. Tv2000it/YouTube

54-letnia podsekretarz Synodu Biskupów w Watykanie znalazła się na liście wpływowych kobiet po 50. roku życia w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce opublikowanej na 2024 rok. W tej kategorii znalazła się już w ubiegłym roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: 11 lat starań o dziecko. „To O.Papczyński wyprosił nam tę łaskę”

Jako podsekretarz s. Becquart kieruje globalnym procesem synodalnym, którego kulminacją będzie drugie Zgromadzenie Plenarne Synodu w Rzymie w październiku 2024 roku. W lutym 2021 r. była jedną z pierwszych kobiet, które otrzymały prawo głosu na Synodzie Biskupów. Kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, powiedział wówczas: „Nominacja siostry Nathalie Becquart i możliwość uczestniczenia w nim z prawem głosu otworzyła drzwi” i bynajmniej nie chodzi o kapłaństwo kobiet.

Reklama

Jeśli chodzi o dyskusje na temat kapłaństwa kobiet, w grudniu 2022 r., w okresie poprzedzającym Synod Biskupów na temat synodalności, powiedziała, że obecnie nie jest to kwestia dla Kościoła katolickiego. Nie chodzi tylko o poczucie powołania do kapłaństwa, zawsze chodzi o uznanie, że Kościół powołał cię do bycia księdzem – podkreśliła s. Becquart. Jej zdaniem osobiste odczucie czy osobista decyzja nie wystarczą. Przed pierwszym etapem Synodu Biskupów w Watykanie w październiku 2023 r. wezwała do zmiany poglądów na temat sytuacji kobiet w Kościele katolickim. Podkreśliła, że nie chodzi tylko o kwestię kobiet w Kościele katolickim, „ale także o udział kobiet w ogóle – w różnych religiach i w społeczeństwie jako całości”.

ZOBACZ: Adam Woronowicz: Ks. Jerzy zmienił moje patrzenie na kapłaństwo. Odgrywałem jego rolę ze wzruszeniem

S. Nathalie Becquart, to 52-letnia Francuzka, należąca do Instytutu La Xavière, bezhabitowego zgromadzenia sióstr ksawerianek, który został założony w 1963 roku. Ukończyła prestiżową uczelnię biznesową École des hautes études commerciales de Paris (HEC Paris), studiowała filozofię i teologię na jezuickim Wydziale Teologicznym Centre Sèvres w Paryżu, socjologię w kolejnej prestiżowej uczelni – École des hautes études en sciences sociales (EHESS), także w Paryżu oraz specjalizowała się w eklezjologii z badaniami nad synodalnością w Boston College School of Theology and Ministry (Stany Zjednoczone Ameryki). W 1995 roku wstąpiła do Instytutu La Xavière. W 2005 roku złożyła śluby wieczyste. Była dyrektorem Krajowej Służby ds. Ewangelizacji Młodzieży i Powołań Konferencji Biskupów Francji (od 2012 do 2018 r.) oraz konsultantką Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów (od 2019 r.). W 2021 r. papież Franciszek mianował ją podsekretarzem Synodu Biskupów.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja