Nasze projekty

Włoski historyk przekonuje do reformy wyboru papieża. Proponuje dwie kluczowe zmiany

Jak podkreśla, historyk Kościoła Alberto Melloni, reforma procesu konklawe jest pilnie potrzebna. "W dzisiejszych czasach możliwe jest wpływanie na wybór papieża za pomocą ukierunkowanych kampanii" - podkreślił.

fot. Vatican News/Youtube.com (print screen)

W kontekście trwających problemów zdrowotnych papieża, historyk Kościoła Alberto Melloni w tekście opublikowanym online przez włoski magazyn „Il Mulino” po raz kolejny wezwał do zmiany zasad wyboru papieży. W dzisiejszych czasach możliwe jest wpływanie na wybór papieża za pomocą ukierunkowanych kampanii, zwłaszcza w świetle skandalu związanego z nadużyciami – wyjaśnił Melloni. Stało się to „przełącznikiem”, za pomocą którego każda zainteresowana strona może obalić każdego możliwego kandydata. Dlatego należy podjąć środki ostrożności, aby zapewnić, że kardynałowie nie ulegną pokusie wyboru gorszego kandydata na papieża z powodu oskarżeń przeciwko innemu kandydatowi. W dobie mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji ryzyko manipulacji wyborami przez zewnętrzne kampanie informacyjne jest większe niż kiedykolwiek.

ZOBACZ: Biskup poprosił księży o jałmużnę wielkopostną na rzecz ośrodka dla niepełnosprawnych

Profesor proponuje dwie kluczowe zmiany

Według historyka, obecne zasady wyborcze oznaczają, że większość szybko opowiada się za kandydatem, który wyłania się jako faworyt w pierwszych dwóch rundach głosowania. Wybory papieskie w 2005 i 2013 roku trwały zaledwie 24 godziny. Taki czas jest zdecydowanie zbyt krótki w obliczu pojawiającego się ryzyka.

Reklama

Melloni zasugerował zatem zmianę zasad wyborów w dwóch kluczowych obszarach: zawsze powinien być cały dzień na refleksję i dyskusję między głosowaniami, aby uniknąć presji medialnej podczas konklawe. Co więcej, osoba ostatecznie wybrana większością dwóch trzecich głosów powinna mieć cały dzień na refleksję i zastanowienie się, aby podjąć przemyślaną decyzję, czy zaakceptować wybór.

Alberto Melloni jest jednym z najbardziej znanych włoskich historyków Kościoła i wykłada na Uniwersytecie Bolońskim. Profesor znany jest przede wszystkim ze swojej pracy nad Soborami, ale także nad konklawe. Jest między innymi autorem książki pt. „Konklawe. Historia wyboru papieża” („Il conclave. Storia di una istituzione”).

Na temat konklawe i jego historii można przeczytać w serwisie Catolico, link TUTAJ.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę