Nasze projekty

Pożar w dawnej letniej rezydencji papieży. Poważnemu zniszczeniu uległ jeden z pokoi

Kilka dni temu w dawnej letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo doszło do pożaru. Jak podał włoski dziennik „Il Messaggero”, poważnie uszkodzony został jeden z pokojów na drugim piętrze. Rezydencja wyposażona jest w cenne dzieła sztuki i dekoracje.

fot. H. Raab/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Dawna letnia rezydencja papieży w Castel Gandolfo pozostaje częściowo zamknięta dla zwiedzających po pożarze. Muzeum jest otwarte, niedostępne są tylko niektóre pokoje – poinformowało 12 października biuro turystyczne „Ville Pontificie”.

Wcześniej o pożarze informował włoski dziennik „Il Messaggero”, według którego przyczyną było zwarcie w jednym z urządzeń klimatyzacyjnych, wskutek czego poważnie uszkodzony został jeden z pokoi na drugim piętrze. Dawne prywatne pokoje papieży są wyposażone w cenne dzieła sztuki i dekoracje.

ZOBACZ: O. Leon Knabit w rozmowie z Tomaszem Samołykiem: „Moje hobby? Człowiek!”

Reklama

W letniej rezydencji papieży od 2016 r. znajduje się muzeum

Letnia rezydencja papieży w małym miasteczku Castel Gandolfo, położonym 30 kilometrów na południowy wschód od Watykanu, to 55-hektarowy kompleks willi, ogrodów i posiadłości rolnych. Historia miejscowego zamku (castellum) sięga co najmniej początków XI wieku, przy czym wielokrotnie zmieniał on właścicieli, a na własność Stolicy Apostolskiej przeszedł w 1604 za pontyfikatu Klemensa VIII (1592-1605). Pierwszym papieżem, który przybył tu na wypoczynek letni był w 1628 Urban VIII (1623-44), po którym odwiedzali to miejsce mniej lub bardziej regularnie kolejni biskupi Rzymu.

Po zdobyciu miasta przez wojska Garibaldiego i zjednoczeniu Włoch w 1870 papieże przestali tu przyjeżdżać aż do 1929, czyli do podpisania Układów Laterańskich, regulujących stosunki papieża z państwem włoskim. Odtąd Castel Gandolfo już prawie nieprzerwanie było letnią rezydencją papieży, a Pius XII i św. Paweł VI tam właśnie zmarli odpowiednio 9 października 1958 i 6 sierpnia 1978 r. Regularnie wypoczywali tam latem św. Jan Paweł II i Benedykt XVI. Zwyczaj ten przerwał obecny papież, który wkrótce po swym wyborze zapowiedział, że latem nie będzie wyjeżdżał poza Rzym.

Franciszek udostępnił posiadłość dla publiczności w 2016 roku, a na pierwszym piętrze papieskiego pałacu mieści się obecnie muzeum.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę