Nasze projekty

Zmarła s. Germana Wysocka. Należała do najbliższych współpracowników Jana Pawła II

Sercanka, s. Germana Wysocka zmarła 17 października w Krakowie. Wraz z siostrami należał do tzw. Rodziny Papieskiej, czyli najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Od początku pontyfikatu była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków papieżowi.

fot. Carlos Daniel/cathopic.com

Siostra Germana Janina Wysocka przeżyła 92 lata, w tym 65 w zgromadzeniu zakonnym. Wraz z siostrami należała ona do Rodziny Papieskiej (Familia Papale), czyli najbliższych współpracowników Papieża. To była osoba bardzo troskliwa i wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka. Rozpoczęła swą posługę dla Papieża II i Stolicy Apostolskiej 18 października 1978 roku. Zmarła w wigilię 45. rocznicy rozpoczęcia tej pracy – powiedziała Radiu Watykańskiemu – Vatican News s. Olga Ewa Podsadnia.

Dodała, że przez pięć lat miała okazję co tydzień spotykać s. Germanę. Do dziś pamięta jej uśmiech i pozytywne podejście do życia. Ona była zawsze chętna do pomocy – dodaje.

Przełożona Generalna sióstr sercanek podkreśla, że siostry posługujące u św. Jana Pawła II towarzyszyły mu modlitwą. Zawsze starały się być na Mszach Świętych z Papieżem czy innych celebracjach. Wspierały go duchowo – zaznacza.

Reklama

27 lat była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Janowi Pawłowi II

Siostra Germana Janina Wysocka urodziła się w Kaczynie k. Kielc w 1931 r. Mając 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwszą profesję złożyła w 1960 r., a wieczystą w 1966 r. w Krakowie.

Przez 55 lat życia zakonnego pracowała w kuchni. Początkowe cztery lata w domach Zgromadzenia, a następne pięć lat w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, posługując kard. Karolowi Wojtyle. W 1970 r. została posłana do Rzymu, gdzie przez sześć lat pracowała w Domu Biskupim na Botteghe Oscure, a kolejne dwa lata w domu Kardynała Andrzeja Marii Deskura w Watykanie. Po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową od 18 października 1978 r. zamieszkała ze wspólnotą sióstr w Pałacu Apostolskim i przez 27 lat była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Po powrocie do Polski w 2005 r. jeszcze przez jedenaście lat kontynuowała pracę w kuchni, posługując metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

Reklama

ZOBACZ: „Tej chwili nie zapomnimy do końca życia”. Świadectwa cudów za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Srebrny jubileusz życia zakonnego s. Germana obchodziła 29 czerwca 1985 r., a złoty 29 maja 2010 r. w Krakowie.

Od 1 września 2016 r. ze względu na stan zdrowia zamieszkała we wspólnocie Domu Chrystusa Króla w Krakowie, a od 7 stycznia 2017 r. przebywała w zakonnej infirmerii, gdzie zmarła.

Reklama

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 24 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Garncarskiej 24 w Krakowie.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę