Nasze projekty

W Nikaragui zwolniono z aresztu 12 duchownych katolickich. To wynik negocjacji ze Stolicą Apostolską

O uwolnieniu 12 katolickich księży przetrzymywanych w związku z rozmaitymi zarzutami, w tym m.in. z powodu rzekomego działania na szkodę państwa, poinformował w czwartek niezależny dziennik tego kraju „La Prensa”.

fot. esimrothlc/cathopic.com

Dziennik sprecyzował, że decyzja o uwolnieniu kapłanów to, wynik negocjacji ze Stolicą Apostolską. Wypuszczeni na wolność duszpasterze odlecieli samolotem do Rzymu, gdzie zamieszkają w lokalach oddanych im do dyspozycji przez tamtejszą diecezję, co potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

ZOBACZ: 8 księży w Nikaragui trafiło do więzienia znanego ze stosowania tortur

Nasilone od 2018 r. przez reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladowania wobec Kościoła doprowadziły do wyjazdu z tego kraju już blisko 90 duchownych katolickich, wynika z szacunków działaczki praw człowieka Marthy Patricii Molina. Podkreśliła ona, że reżim Ortegi nie zawahał się uruchomić prześladowania wobec hierarchów kościelnych. Przypomniała o przypadku biskupa pomocniczego Managui Silvio Báeza, który w lutym został pozbawiony przez podległy reżimowi sąd obywatelstwa Nikaragui. Wśród wypędzonych przez reżim wymieniła też nuncjusza apostolskiego w Nikaragui abp. Waldemara Sommertaga oraz sekretarza nuncjatury ks. Marcela Dioufa.

Reklama

Nikaraguańska prawniczka oszacowała, że w ciągu ostatnich pięciu lat siły podległe Ortedze dokonały ponad pół tysiąca aktów przemocy wobec ludzi Kościoła. Część z nich skierowana była przeciwko osobom duchownym.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę