Nasze projekty

8 księży w Nikaragui trafiło do więzienia znanego ze stosowania tortur

Policja nikaraguańska wywiozła z Seminarium w Managui 8 księży. Przebywali tam oni w areszcie domowym, teraz trafili do więzienia El Chipote. Jest ono znane ze stosowania tortur w stosunku do więźniów politycznych.

Fot. reewungjunerr/Freepik

Antykościelne decyzje prezydenta Ortegi i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo, to według hiszpańskiej agencji La Prensa odpowiedź na niedawną ucieczkę z kraju innego kapłana, ks. Harvina Padilli, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w mieście Masaya. Udało mu się opuścić Nikaraguę i obecnie „przebywa w nieujawnionym państwie”.

Wiadomość o wywiezieniu kapłanów przekazała mediom Konferencja Biskupia Nikaragui. Obecnie tamtejsze że władze przetrzymują 13 księży. Większość z nich pochodzi z diecezji Estelí w północno-zachodniej części kraju.

Administratorem apostolskim jest tam znany na całym świecie niespełna 57-letni biskup Rolando José Álvarez Lagos, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Od 10 lutego tego roku odbywa on karę ponad 26 lat więzienia za sprzeciw wobec obecnego reżimu i za odmowę opuszczenia kraju wraz z grupą ponad 200 więźniów politycznych.

Reklama

Więzienie El Chipote

15 października w godzinach porannych policja nikaraguańska wtargnęła do Seminarium Matki Bożej z Fatimy w Managui i wywiozła stamtąd 8 księży. Trafili oni do cieszącego się złą sławą więzienia, które znane jest ze stosowania tortur na więźniach politycznych.

Jak podają agencje, rodziny i prawnicy reprezentujący przetrzymywanych księży nie zostali powiadomieni przez władze o nowym miejscu ich udręki.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę