Nasze projekty

Bp Solarczyk do kapłanów: mamy być sługami wieczności

"Mamy być swoistymi towarzyszami przejścia do wieczności" - mówił bp Marek Solarczyk podczas Dni Duszpasterskich, czyli corocznych spotkań formacyjnych dla księży diecezji radomskiej. Uczestniczyło w nich prawie 270 księży. 

fot. Episkopat/Flickr

Dni Duszpasterskie rozpoczęła Msza święta w intencji zmarłych kapłanów. Na początku zostały odczytane imiona i nazwiska zmarłych duszpasterzy z diecezji radomskiej. Mszy świętej przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Rozpoczęliśmy sprawowanie Najświętszej Ofiary, przywołując mocy Bożej łaski w jedności z naszymi zmarłymi biskupami i kapłanami. Rozpoczęliśmy to spotkanie z wdzięcznością i oddaniem za dzieło, które oni podejmowali, przeżywali, pielęgnowali i które Bóg nam dzisiaj zawierzył i które chcemy ponieść dalej – mówił biskup radomski.

W homilii bp Marek Solarczyk mówił do kapłanów, że gromadzą się, aby umocnić posługę, i uczynić ją bardziej owocną. Mamy być sługami wieczności, aby umacniać jej dary i pragnienia. Mamy być również swoistymi towarzyszami przejścia do wieczności – mówił biskup Solarczyk.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak pokonać samotność i odważyć się zbudować bliskie relacje?

„Wracamy do miejsca, gdzie kształtowała się nasza formacja”

Ks. Grzegorz Opiela wyraził radość, że takie spotkania są adresowane do kapłanów. To okazja do wspólnej modlitwy za naszych braci kapłanów. To również dobry moment budowania wspólnoty. Wracamy do miejsca, gdzie kształtowała się nasza formacja – powiedział wikariusz parafii św. Łukasza w Radomiu.

Natomiast ks. Łukasz Bociek przyznał, że brakuje takich momentów, aby pobyć razem, pomodlić się za siebie, oraz skierować myśli wobec tych księży, którzy towarzyszyli na jego drodze kapłańskiej. To razem jest dla dzisiaj bardzo kluczowe – przyznał wikariusz parafii Świętej Trójcy w Starachowicach.

Reklama

W czasie spotkania referaty wygłosili: ks. prał. Jarosław Wojtkun „Aktualne kwestie doktrynalne w przełożeniu na praktykę duszpasterską”, ks. dr Jarosław Zieliński „Sakrament pokuty w życiu i posłudze kapłana” oraz ks. dr Maciej Korczyński „Formacja stała prezbiterów”.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę