Nasze projekty

Bp Włodarczyk: kapłan ma walczyć o swoją relację z Jezusem

„Wojownikiem jest ktoś, kto walczy o coś lub kogoś. Kapłan ma walczyć o moralne cnoty, stałą skłonność do czynienia dobra, swoją relację z Jezusem” – mówił do kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu bp Krzysztof Włodarczyk.

fot. Episkopat News/flickr.com

Ordynariusz diecezji bydgoskiej spotkał się alumnami i moderatorami, głosząc dla nich egzortę, czyli napomnienie w formie kazania. Czasy są zawsze trudne i nie wolno zdezerterować – dodał. 

Nauka została zatytułowana „Kapłan dojrzałym mężczyzną”. Na początku bp Włodarczyk zauważył, że w wielu publikacjach można przeczytać o dwóch aspektach, które kształtowały mężczyzn. Są nimi walka i praca. Odnosząc wspomniane zagadnienia do kapłaństwa, zwrócił uwagę, że w walce chodzi o przezwyciężanie swoich ograniczeń, a w pracy nie tylko o przygotowywanie rozważań na komputerze. 

ZOBACZ TEŻ: Bp Suchodolski: polskie doświadczenie pracy z młodzieżą jest bardzo bogate

Reklama

„Jak być księdzem, który jest jednocześnie dojrzałym mężczyzną?”

Biskup zaznaczył, że skoro świeccy mężczyźni, podążający za Chrystusem, stawiają sobie pytanie, jak być dojrzałym mężczyzną, mężem i ojcem, to jest to pewnego rodzaju głęboka lekcja dla kapłanów. Jest to pozytywny bodziec, by zapytać, jak być księdzem, który jest jednocześnie dojrzałym mężczyzną? – pytał.

Dalej zauważył, że świat promuje obrazy, które opisują modele męskości, wymieniając mężczyznę zmiażdżonego cierpieniem, dzikusa, mędrca, ojca, gospodarza, przywódcę wojownika. Wojownikiem jest ktoś, kto walczy o coś lub kogoś. Kapłan ma walczyć o moralne cnoty, stałą skłonność do czynienia dobra, swoją relację z Jezusem – mówił, dodając, że dobrym gospodarzem jest ten, który począwszy od najmniejszych rzeczy, odpowiednio nimi zarządza. Mędrcem zaś ten, którego droga w kapłaństwie jest ścieżką wzrastania w mądrości i nabywaniu doświadczenia. 

Na dalszy czas formacji biskup udzielił zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę