Rzecznik KEP o weryfikacji osób zaszczepionych: nie ma wprost ustaleń, które na to pozwalają

"Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów" - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Z powodu nowej mutacji koronawirusa – Omikron, od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe zaostrzone restrykcje. Minister zdrowia poinformował o zmniejszeniu do 50% liczby osób w kościołach, hotelach, instytucjach kultury.

Czy weryfikować paszporty covidowe? „Tu jest kolejny problem”

Do limitów nie wlicza się osób zaczepionych przeciw COVID-19, dlatego po ogłoszeniu kolejnych obostrzeń w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele pytań w jaki sposób weryfikować paszporty covidowe.

Wiemy, jakie są zalecenia i regulacje prawne. W rozporządzeniu jest informacja, że na drzwiach [kościoła] powinna się znaleźć informacja o liczbie osób, które mogą wejść równocześnie do świątyni. Aczkolwiek wiemy, że ona nie dotyczy osób zaszczepionych. Tu jest kolejny problem, czy weryfikować paszporty covidowe, czy nie weryfikować – mówi rzecznik Episkopatu Polski.

Reklama

ZOBACZ: Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Co zmienia się od 1 grudnia?

„Nie ma tak naprawdę procedur”

Jak przypomina, podobny problem dotyczy galerii handlowych, kin i innych obiektów objętych nowymi regulacjami.

Nie ma tak naprawdę procedur, przynajmniej nie słyszałem, aby doszło do jakiegoś konsensusu w skali kraju. Kościół jest budynkiem jak wiele innych, do których wiele osób może wejść. Nie ma chyba wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się, chyba tak jak zawsze, odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów. Wiemy, że różne metody były stosowane w różnych miejscach, ale nie słyszałem, aby były jakieś nowe jednolite wytyczne na ten moment w stosunku do tego, co było w ubiegłym roku – dodaje ks. Gęsiak.

Reklama

Resort nie precyzuje w jaki sposób weryfikować szczepienia

Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało wprost na pytanie KAI o to, jak weryfikować osoby zaszczepione przy wejściu do kościołów i kto miałby to robić. Jednak resort przypomniał, że kwestie funkcjonowania w czasie epidemii reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku.

„Wszelkie podejrzenia o łamaniu przepisów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 należy zgłaszać do właściwych służb (Policja, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej)” – odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Jak przypomniał resort, pod pojęciem „osoby zaszczepionej” należy rozumieć osobę, u której od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni, zastosowany preparat został dopuszczony do obrotu i stosowania w UE lub znajduje się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę