Nasze projekty

Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Co zmienia się od 1 grudnia?

Od 1 grudnia zmienia się limit osób m.in. w kościołach, teatrach, muzeach i restauracjach. Nowe restrykcje dotyczą również podróżnych, którzy przyjadą do Polski.

fot. Matteo Jorjoson / Unsplash

Obostrzenia są związane z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa – Omikron. Mamy do czynienia z mutacją, która stanowi ryzyko przyspieszenia pandemicznych procesów – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 1 grudnia obowiązuje limit 50 proc. obłożenia w kościołach, kinach, teatrach, obiektach sportowych czy restauracjach.

W weselach, komuniach i konsolacjach może uczestniczyć maksymalnie 100 osób.

Reklama

Nowe limity obowiązują również na targach, kongresach, w siłowniach, muzeach i galeriach sztuki, gdzie może przebywać jedna osoba na 15 mkw.

Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Aktualne restrykcje mają obowiązywać do 17 grudnia.

Nowe obostrzenia również w podróżowaniu

Osoby, które przyjadą do Polski spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji podlegają, niezależnie od środka transportu, 14-dniowej kwarantannie.

Podróżni mogą zostać zwolnieni z kwarantanny, jeśli są zaszczepieni preparatem dopuszczonym przez UE. Po upływie ośmiu dni od przekroczenia granicy mogą wykonać test PCR, którego negatywny wynik również zwalnia z kwarantanny.

Jednak według nowych zasad, osoby podróżujące z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny, chyba że są zaszczepione preparatem uznawanym w UE.

Reklama

Do 13 grudnia grudnia obowiązuje również zakaz lądowania w Polsce samolotów z siedmiu państw afrykańskich: Eswatini, Lesotho, Botswany, Mozambiku, Namibii, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe.

kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę