Nasze projekty

Ks. Marcin Kowalski: historia Jezusa pokazuje, że nic nie dzieje się przypadkowo

Wypełnienie proroctw to bardzo ważny element, bo on sugeruje, że nic w historii Jezusa, a także w naszej historii, nie dzieje się przypadkowo, że w tej historii wypełnia się Boże słowo – powiedział w poranku „Siódma 9” ks. Marcin Kowalski, biblista. Współautor książki "Jutro Niedziela" wprowadził słuchaczy w liturgię słowa Niedzieli Palmowej.

Ks. Marcin Kowalski omówił liturgię słowa Niedzieli Palmowej, w czasie której usłyszymy o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Ten dzień „to wstęp do Wielkiego Tygodnia i do ostatniego tygodnia życia Jezusa”.

Jakby spojrzeć z boku, może się wydawać, że to wjazd celebrycki, pełen pompy, widzimy tłumy, ludzi cieszących się, palmy. Pobrzmiewa tu ostrzeżenie, jak krucha jest ludzka sława i uznanie, bo niedługo ci sami ludzie będą krzyczeli: «Ukrzyżuj Go»”.

Autor „Jutro Niedziela” podkreślił, że „Jezus przeżywa te ostatnie dni jak prawdziwy człowiek”, a ludzie, którzy witają Go przy wjeździe do Jerozolimy są mu przychylni.

Reklama
Reklama

To są ludzie Mu przychylni. Podobnie wśród przychylnych Mu ludzi, przyjaciół zatrzyma się w Betanii u Marty, Marii i Łazarza. To będzie dom, w którym będzie szukał oparcia, ostoi w tej ostatniej drodze. Poza wymiarem ludzkim jest tu także wymiar Boży. Jezus doskonale przygotowuje ten swój wjazd i ostatni tydzień. On zdaje sobie sprawę, co się dzieje i że zbliża się ten czas przejścia. Dba o to, żeby wypełniły się proroctwa. Wjazd jest oparty o teksty ze Starego Testamentu.

Wypełnienie proroctw to – jak podkreślił ks. Marcin Kowalski – „to bardzo ważny element, bo on sugeruje, że nic w historii Jezusa, a także w naszej historii, nie dzieje się przypadkowo, że w tej historii wypełnia się Boże słowo”.

Ono nie jest słowem determinującym, czyli nie określa każdego detalu naszego życia i nie skazuje nas na nic, ale słowo Boże, słowo miłości, planu Bożego, które powinniśmy odkrywać w naszym życiu, tłumaczy nam to, co się dzieje i w pewien sposób także nas prowadzi, tak jak prowadzi Jezusa.

Reklama
Reklama

 

Tu wysłuchasz całej rozmowy:

 

Reklama

Siodma9.pl, kh/Stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite