Nasze projekty

Jutro w Warszawie międzyreligijne spotkanie modlitewne o pokój

Międzyreligijne spotkanie modlitewne o pokój to odpowiedź na apel papieża Franciszka. Spotkanie odbędzie się w piątek o godzinie 14.00 w Warszawie. „Spotkamy się na placu Grzybowskim, żeby razem, każdy w swojej tradycji, wołać do jedynego Boga o pokój" - zachęcają organizatorzy.

fot. Amor Santo/cathopic.com

Zachęcam osoby wierzące do opowiedzenia się tylko po jednej stronie: po stronie pokoju. Ale nie słowami, lecz modlitwą, z całkowitym poświęceniem się. (…) Zapraszam do włączenia się – w sposób, jaki uznają za stosowny – siostry i braci różnych wyznań chrześcijańskich, osoby należące do różnych religii i tych, którym leży na sercu sprawa pokoju w świecie – powiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański.

PRZECZYTAJ: Papież zaapelował o pokój w Ziemi Świętej i na Ukrainie. „Przestańcie”

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju, Polska Rada Chrześcijan i Żydów wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów zapraszają na międzyreligijne spotkanie modlitewne. Odbędzie się ono na Placu Grzybowskim w Warszawie o godz. 14.00.

Reklama

To międzyreligijne spotkanie modlitewne jest bardzo ważne, bo to właśnie dzięki modlitwie i ciszy jesteśmy, my Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, w stanie stanąć obok siebie i błagać wspólnie o pokój. Ja wierzę, że modlitwa jest skuteczna, co również pokazuje to spotkanie. Bo to właśnie ona sprawiła, że pomimo różnych poglądów i opinii, wyszliśmy poza nie, i w jedności prosimy Boga o ustanie konfliktów i wojen. W imieniu obu Rad PRChiŻ i WRKiM prosimy o przyłączenie się do tych usilnych błagań, według własnych tradycji i religii, jak i podjęcie gestów które wyrażałyby pragnienie pokoju i solidarności – mówi KAI s. Katarzyna Kowalska NDS, współprzewodnicząca PRChiŻ.

„Pomysł spotkania w tym dniu przyszedł natychmiastowo”

Na spotkanie zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli, bez względu na wyznawaną religię. Wznoszone będą modlitwy z trzech tradycji – judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Wyśpiewane zostaną łączące te religie Psalmy, nie zabraknie przypisywanej św. Franciszkowi modlitwy o pokój.

Niedawno, w odpowiedzi na dramatyczną sytuację w Izraelu, podobne modlitewne spotkanie zwołał naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Powiedział wtedy, że gdy trudno znaleźć jakieś słowa i rozwiązania, modlitwa przychodzi naturalnie. Gdy usłyszałem wezwanie papieża Franciszka, pomysł spotkania w tym dniu przyszedł natychmiastowo. Nasze spotkanie modlitewne przypada akurat w rocznicę pamiętnej modlitwy, jaką w Asyżu w 1986 roku zwołał Jan Paweł II. Podobnie jak wtedy w mieście św. Franciszka, tak teraz w Warszawie będziemy razem wołać do jedynego Boga o pokój – powiedział Dawid Gospodarek z PRChiŻ.

Reklama

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II podczas spotkania poprowadzi śpiew dwóch utworów – „Modlitwy o pokój” Norberta Blachy oraz skomponowanego niedawno przez Dominika Dubiela SJ „Proście o pokój”. Jakub Skierzyński, dyrygent chóru, zaprasza do wspólnego śpiewu wszystkich chętnych – można zgłosić się, pisząc na adres: [email protected]

ZOBACZ: „Proście o pokój dla Jeruzalem”. Wyjątkowe, muzyczne wołanie o pokój

Kiedy odbędzie się modlitwa o pokój?

Jan Paweł II wiedział dobrze, że spotkanie międzyreligijne, międzyludzkie, wyprzedza często porozumienie polityczne. Zainicjował i z dużą konsekwencją realizował spotkania międzywyznaniowe w Asyżu. Chcemy podejmować jego myśl, dlatego zawsze będziemy wspierać wszystkie przejawy dobrej woli, kiedy hierarchowie wyciągają do siebie otwarte dłonie. To te gesty, a nie pojedyncze incydenty z manifestacji, potrzebują światła i naśladowania. Pokój zaczyna się między nami, na poziomie bezpośrednich relacji, ale Jan Paweł II wyszedł oczywiście dużo dalej poza symbol gestów. Pozostawiony przez niego „Dekalog z Asyżu na rzecz pokoju” jest potępieniem terroryzmu i zbiorem konkretnych postulatów, które dziś znów stają się aktualne. Dlaczego cieszymy się, że obecność Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pomoże ponieść dalej w świat to przesłanie pokoju, nie tylko do wspólnot religijnych, ale wszystkich ludzi dobrej woli. Warszawa doświadczyła zła i zniszczenia, dlatego tym bardziej jako społeczność rozumiemy wartość pokoju – mówi KAI Michał Senk, dyrektor CMJPII.

Reklama

Udział w spotkaniu zapowiedział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek, który wręczy przedstawicielom religii symboliczne drzewka oliwne.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów zapraszają na międzyreligijną modlitwę o pokój w piątek 27 października 2023 r. o godzinie 14.00 na placu Grzybowskim w Warszawie. Bieżące informacje w wydarzeniu na Facebooku. Organizatorzy proszą o nieprzynoszenie transparentów.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę