Nasze projekty

Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Według danych WHO to jedna z najpoważniejszych chorób na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Rocznie depresja dotyka ok 6-12 proc. dorosłych, jednak zaburzenia depresyjne może mieć nawet 30-50 proc. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1 mln osób.

To Dzień Walki, a nie Dzień Depresji, bo – jak wskazuje Sylwia Diłanian – toczy się prawdziwa wojna. Sprzyja jej wiele uwarunkowań i czynników. Nie pojawia się jako stan chwilowy, ale można ją leczyć i nauczyć się z nią funkcjonować. Jak reagować, gdy zauważymy objawy depresji u siebie lub u kogoś bliskiego – o tym więcej w artykule Sylwii Diłanian, pedagoga szkolnego.

Dziecko i depresja

Każdy może mieć w życiu tak zwany „gorszy czas”. Jednak u dzieci i młodzieży trzeba mocno zwracać uwagę na takie momenty i trzymać rękę na pulsie. Dlaczego? By w odpowiednim momencie zacząć działać i reagować. Ważne, by taki stan nie utrzymywał się zbyt długo, bo może zacząć się rozwijać. Dziecko czy nastolatek nie powie: „Mamo! Jest mi smutno, cierpię, pomóż!”. Jak rozpoznać symptomy depresji u dzieci? Pisze o tym Alicja Samolewicz-Jeglicka.

(Nie)widzialna nastoletnia depresja

Depresja jest coraz częściej pojawiającym się problemem zdrowotnym – ta choroba może dotknąć każdego. Szacuje się, że w Polsce nawet 20% młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić nawet u co trzeciego nastolatka. O tym, jak łatwo przeoczyć tę chorobę i jak niewiele potrzeba, by pokazać choremu drogę pomocy, opowiada przejmujący film “(Nie)widzialna nastoletnia depresja”.

Reklama

Depresja zabierze ci wszystko

Depresja jest jednym z zaburzeń psychicznych. Charakterystyczne jest dla niej obniżenie nastroju, przejawiające się w postaciach smutku, przygnębienia i odrętwienia. Często towarzyszy im cierpienie, niepokój i lęk. Osoby z depresją tracą zdolność do czerpania radości, przyjemności i zadowolenia z życia. Co zrobić, gdy takie symptomy zauważymy u siebie oraz jaką rolę w depresji odgrywa kierownictwo duchowe? Na te pytania odpowiadają ks. Marek Dziewiecki oraz Anna Stania-Skalska, psycholog.

Eliasz – biblijny bohater z depresją

Również w Biblii znaleźć można przykład zaburzeń depresyjnych. Eliasz był jednym z największych proroków, człowiekiem wielkich dokonań, a jednocześnie człowiekiem ogromnej wręcz kruchości, delikatności, którą dzisiaj nazwalibyśmy depresją. Co zrobić z depresją w swoim życiu? O tym w serii “Wilki Dwa” rozmawiali o. Adam Szustak OP i Robert “Litza” Friedrich.

Modlitwy, gdy boli dusza

Ci, którzy chcieliby modlić się o uzdrowienie dla siebie lub swoich bliskich, na naszym portalu znajdą modlitwy, które mogą ku temu wykorzystać.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę