Nasze projekty

Bp Dajczak rezygnuje z urzędu. Ujawnił powody: ślady po covidzie i depresja

Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z pełnienia funkcji biskupa diecezji koszalińsko-kołbrzeskiej. "Powód jest jeden zasadniczy - zdrowotny" - powiedział. Jego następcą będzie bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

fot. Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska/Youtube

O złożeniu rezygnacji przez bp. Dajczaka i przyjęciu jej przez papieża Franciszka poinformowała w południe nuncjatura.

Dzisiaj na kanale YouTube diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ukazała się rozmowa z bp. Dajczakiem, w której obszernie wyjaśnił powody swojej decyzji. Powód jest jeden zasadniczy – zdrowotny, a więc wszystkie te przejścia covidowe, takie charakterystyczne dla naszego czasu. Miałem trzy razy to zakażenie, najgorsze było drugie, które pozostawiło ślad w moim życiu, który trwa już od 2021 roku. Próbuję to jakoś opanować lekami, ale z trudem – powiedział.

Biskup mówi otwarcie o depresji

Bp Dajczak przyznał, że zmagał się ze stanami lękowymi, które minęły, ale „nie minęły ataki depresji”. Są nieraz bardzo mocne i powodują takie reakcje, jak w sytuacjach depresji ludzie reagują, tak zachowawczo – uciekanie w zapomnienie, chęć ukrycia się. Człowiek chciałby po prostu zasnąć i nie czuć rzeczywistości. Ci, którzy doświadczają depresji, wiedzą, o czym mówię – powiedział.

Reklama

Drugim powodem, który wiąże się z tym pierwszym, jest poczucie odpowiedzialności za diecezję. Trzeba przecież podejmować decyzje o większej, czy mniejszej wadze. Zauważyłem, że im taka decyzja była trudniejsza, tym nasilał się mój stan. Zaczynało się odkładanie, na jutro, na pojutrze. Kiedy zacząłem to spokojnie analizować, doszedłem do wniosków, że było to ze szkodą dla diecezji – dodał bp Dajczak.

Bp Dajczak był biskupem koszalińsko-kołobrzeskim od 23 czerwca 2007. W lutym skończy 74 lata.

Przeczytaj również

Nowy biskup

Od marca 2022 roku bp Zieliński był biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa, czyli sukcesji.

Reklama

„Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd” – podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 409 – § 1).

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę