Nasze projekty

Decyzja Watykanu została przekazana kard. Gulbinowiczowi. „Trudno mówić o jakiejkolwiek reakcji”

„Informacja została przekazana księdzu kardynałowi. Jest on w takim stanie, że trudno mówić o jakiejkolwiek reakcji. Kontakt jest z nim utrudniony ze względu na stan zdrowia i wiek” – mówi rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. Rafał Kowalski w rozmowie ze Stacją7.pl. Przypomnijmy, że Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że emerytowany biskup wrocławski został ukarany przez Watykan.

źródło: Episkopat.pl

Nuncjatura w oświadczeniu poinformowała, że ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz nie może uczestniczyć w celebracji publicznej, nie może używać insygniów biskupich, nie ma też prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze. Dodatkowo ma wpłacić “odpowiednią sumę pieniędzy” na działalność fundacji św. Józefa, która wspiera ofiary nadużyć seksualnych w Kościele.

Wcześniej Gulbinowicz był podejrzewany o wykorzystywanie seksualne 15-letniego ucznia z Niższego Seminarium Duchownego w Lednicy. Miał także tuszować przypadki pedofilii wśród księży diecezji wrocławskiej.

Arkadiusz Grochot, Stacja7.pl : Czy wiadomość o decyzji Stolicy Apostolskiej została już przekazana księdzu kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi?

Reklama
Reklama

Ks Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej: Tak, ta informacja została przekazana księdzu kardynałowi.

Jak na to zareagował?

Ksiądz kardynał jest w takim stanie, że trudno było mówić o jakiejkolwiek reakcji. Kontakt jest z nim utrudniony ze względu na stan zdrowia i wiek.

Reklama
Reklama

W komunikacie nuncjatury nie było stwierdzenia wprost o winie. Czy ksiądz ma taką informację, że ksiądz kardynał został skazany?

Nie mamy wiedzy co do całego dochodzenia. Dochodzenie w tej sprawie prowadziła Stolica Apostolska, ono toczyło się poza archidiecezją wrocławską, prowadził je delegat wyznaczony przez Stolicę Apostolską, my jako diecezja nie byliśmy w tej sprawie informowani. Z wiedzy którą posiadam i na podstawie analizy tego komunikatu też mogę powiedzieć, że możemy domniemywać, że potwierdziły się zarzuty stawianie księdzu kardynałowi. One były już publicznie wyrażane, zarzuty dotyczące współpracy z Służbą Bezpieczeństwa, potwierdziły się także zarzuty wykroczeń przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu. Biorąc pod uwagę zastosowane decyzje dyscyplinarne, to one są bardzo poważne,

Czy diecezja otrzymała informację o wyniku postępowania, czy tylko wiadomość o zastosowanych karach?

Reklama

Nie, my dostaliśmy dokładnie taki komunikat, jaki państwo otrzymaliście. Archidiecezja Wrocławska nie była stroną w tej sprawie. Właściwie naszym zadaniem było zgłoszenie tej sprawy do Stolicy Apostolskiej co uczyniliśmy i to, że dzisiaj rozmawiamy o tym komunikacie, to jest to znakiem, że Kościół podszedł do tej sprawy bardzo poważnie, że ona została przez Stolicę Apostolską gruntownie zbadana i że zostały podjęte takie a nie inne decyzje.

PRZECZYTAJ: Terlikowski: “Sprawa kard. Gulbinowicza to trzęsienie ziemi dla polskiego Kościoła”

Czy po tym, jak sprawa została przekazana do Watykanu, to czy zgłosił się ktoś, kto jeszcze mógł być pokrzywdzony przez księdza kardynała?

Do archidiecezji wrocławskiej żadna z tych osób się nie zgłaszała i takie zarzuty u nas nigdy nie były wyrażane. Może to też wynikać z faktu, że diecezja nie prowadzi tej sprawy, że tak naprawdę ta sprawa jest prowadzona, badana i wyjaśniana poza archidiecezją wrocławską.

Jedną z kar jest przekazanie odpowiedniej sumy pieniędzy na Fundację św. Józefa. Jeżeli ksiądz mówi, że kontakt z ks. kardynałem jest utrudniony, to czy ktoś w tym momencie będzie tym dysponował?

W tym momencie jeszcze to nie zostało wyjaśnione. Jest to bardzo wyraźne wskazanie na to, że powinna być otwarta fundacja, która pomaga osobom pokrzywdzonym i to jest w tym momencie ważne. Nie ukrywam, że dla mnie jako księdza diecezji wrocławskiej w tym momencie najbardziej bolesne i przykre jest to, że ten wyrok pokazuje, że w przeszłości pewne osoby zostały skrzywdzone przez kogoś, kto tym Kościołem zawiadował i go prowadził. Dla mnie to jest najbardziej przykre. Są osoby, którym trzeba dzisiaj bardzo wyraźnie powiedzieć “przepraszam” ze względu na szacunek do tych ofiar.

Kto będzie decydował o wysokości tej sumy, która zostanie przekazana na fundację? Czy jakieś kroki już zostały poczynione, czy na razie nie ma takich decyzji?

Nie, w tym momencie nie podjęliśmy tej decyzji, dlatego, że w tym momencie jest to decyzja księdza kardynała. On nie jest pozbawiony zdolności do czynności prawnych, jest z nim utrudniony kontakt, jakkolwiek doświadczenie ostatnich tygodni pokazuje, że są dni, kiedy jego stan zdrowia jest na tyle dobry, że można się z nim porozumieć, a są momenty, kiedy rzeczywiście jest to trudne. Ksiądz kardynał ma zdolność do czynności prawnych, w związku z czym nie mamy zamiaru w tym momencie decydować za księdza kardynała.

Czy diecezja będzie jakieś kroki podejmować w tej sprawie?

W tym momencie przede wszystkim podjęliśmy próbę kontaktu z tą osobą, która zgłaszała zarzut, że została skrzywdzona przez księdza kardynała. Domyślam się, że ofiary to często są osoby, które nie zgłaszały się do nas i chcą pozostać anonimowe, nie chcą do tego wracać, natomiast wyrok i wszystko co zostało w tej sprawie wykonane pokazuje, że ze względu na szacunek do nich powinni zostać przeproszeni, ponieważ zostali skrzywdzeni w Kościele.

SPRAWDŹ: Sprawa kard. Gulbinowicza. Jest wyrok Stolicy Apostolskiej

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę