Nasze projekty

Bp Janocha: ksiądz Jerzy zapewne powtarzałby nam dziś, że zło trzeba dobrem zwyciężać

"Co dziś nam powiedziałby bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko? Zapewne powtarzałby, że zło trzeba dobrem zwyciężać, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi i miłować swoich nieprzyjaciół" - mówił bp Michał Janocha w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

fot. Fot. Tomasz Wesołowski/Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/Wojciech Łączyński

Bp Michał Janocha przewodniczył mszy świętej w 38. rocznicę porwania i śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Eucharystia rozpoczęła się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach dzwonu „Jerzy” poświęconego w 1987 roku przez Jana Pawła II.

W homilii bp Janocha przytoczył kilka wspomnień o ks. Jerzym – ks. Jana Zająca, który wraz z nim odbywał służbę wojskową, Stefana Bratkowskiego i Jana Olszewskiego. Ks. Jan Zając wspominał wspólną modlitwę różańcową z ks. Jerzym. Stefan Bratkowski mówił o bystrości obserwacji dokonywanych przez ks. Jerzego i o wyjątkowym poczuciu jedności, którego można było doświadczyć podczas Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki. Jan Olszewski wspominał ostatnie spotkanie z ks. Jerzym i dziwne skojarzenie gestu, jakim się żegnał, z pożegnaniem ze starszymi kolegami, Powstańcami Warszawskimi – w momencie, gdy wyruszali do walki.

Zło dobrem zwyciężać

Bp Janocha zastanawiał się, co by nam dziś powiedział ks. Jerzy Popiełuszko – w zupełnie innej Polsce. Może przestrzegałby przed nienawiścią, która udaje miłość, przed poniżaniem, które udaje tolerancję, przed zabijaniem nienarodzonych, które udaje prawa kobiet, przed zniewoleniem, które udaje wolność? – pytał. Jak zaznaczył, zapewne powtarzałby, że zło trzeba dobrem zwyciężać, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi i miłować swoich nieprzyjaciół a nie udawać, że ich nie ma.

Reklama

Na zakończenie przytoczył obszerny fragment z homilii Jana Pawła II na Krakowskich Błoniach w 1979 r. w którym papież, podkreślając, że człowiek może odrzucić Chrystusa, pytał, czy wolno to zrobić i w imię czego wolno.

W modlitwie wiernych modlono się przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki, m.in. za ofiary prześladowań na Białorusi i ofiary wojny na Ukrainie oraz o to, „byśmy byli wolni od lęku i nienawiści a przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Na zakończenie Eucharystii odmówiona została litania do ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: „Jerzy, teraz mnie z tego wyciągaj”. Ks. Kaczkowski o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego.

Po Eucharystii – podobnie jak po wszystkich dzisiejszych mszach świętych – wiernym udostępniona została kaplica, w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Reklama

Obchody rocznicy śmierci 

Obchody 38. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki rozpoczęły się już 16 października w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Spektakl ukazywał mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli.

18 października w Domu Amicus odbył się “WIECZÓR ŚWIADKÓW” – czyli spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody zakończą się 30 października “PIEŚNIAMI WIARY I WOLNOŚCI” – czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie Mszy za Ojczyznę odprawianych przez księdza Popiełuszkę. Będzie to czas wspólnego śpiewu do którego zaproszeni będą wszyscy uczestnicy wydarzenia. O Mszach za Ojczyznę będą opowiadali świadkowie.

Wydarzenia objęte są patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem wydarzenia jest Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

19 października w rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przypada też Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym roku obchodzony jest po raz czwarty.

Błogosławiony

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie. Po zdaniu matury wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z „Solidarnością” oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego ks. Jerzy występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.

19 października 1984 roku został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Kapłan został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku podczas Mszy świętej na placu Piłsudskiego w Warszawie, a papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem „Solidarności”.

PRZECZYTAJ: Przed porwaniem modlił się słowami: Maryjo, módl się za nami, abyśmy wolni byli od żądzy odwetu

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę