Nasze projekty

Przy grobie bł. ks. Popiełuszki rozpoczęto wyjątkową modlitwę. Potrwa ona 37 tygodni

W środę, 28 lutego zainaugurowano obchody 40-lecia porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Przy grobie Błogosławionego odmówiono modlitwę o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

fot. CC BY-SA 4.0/domena publiczna/wikipedia.org

Pomyśl, jaki sens ma twoje życie, twoja praca, twoje zabieganie, twój majątek, wszystko, co czynisz. Pomyśl, co stanowi istotną i nieprzemijającą wartość w twoim życiu – te słowa ks. Jerzego Popiełuszki, wypowiedziane podczas kazania w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 1984 r. towarzyszyły inauguracji roku obchodów 40-lecia porwania i męczeńskiej śmierci kapłana.

Modlitewne spotkanie, które prowadził proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński, rozpoczęło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i odmówieniem dziesiątki różańca, po czym głos zabrali świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat.

ZOBACZ: Jak będą wyglądały obchody 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki?

Reklama

„Ta wolność się tu w jakimś sensie zaczynała”

Ks. infułat Jan Sikorski, legendarny kapelan internowanych podzielił się z zebranymi świadectwem uczestnictwa w Mszach św. za Ojczyznę. Tłumy ludzi rozmodlonych. Ale przede wszystkim twoje słowa, mówione bez emfazy, tak bardzo spokojnie. Czuło się, jak kochasz to, o czym wszyscy marzyliśmy – wolność, prawdę – mówił zwracając się symbolicznie do ks. Popiełuszki. To były dwie godziny wolnej Polski! Ta wolność się tu w jakimś sensie zaczynała podkreślał. Wspominał też modlitwy po porwaniu księdza i szloch, który zabrzmiał w kościele, gdy nadeszła wiadomość o jego śmierci.

Serdecznymi wspomnieniami nt. wujka – księdza podzielił się też Marek Popiełuszko, bratanek kapelana „Solidarności”. Mówił m.in. o wakacjach spędzanych u ks. Popiełuszki i o autografach znanych aktorów, o które wujek się dla niego wystarał.

Następnie odczytano fragment kazania ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszonego 11 marca 1984 r. w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu oraz tekst modlitwy o wolność od lęku i nienawiści za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zebrani odmówili też litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najpiękniejsze myśli ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa, która potrwa 37 tygodni

W modlitwie uczestniczyło kilkadziesiąt osób, kapłani i wierni. Obecny był m.in. kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. Zbigniew Kras, Rycerze św. Jana Pawła II i członkowie Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Codzienna modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki potrwa 37 tygodni, w nawiązaniu do 37 lat jego życia. Wznoszona będzie w intencji o wolność od lęku i nienawiści a także w intencji Ojczyzny. Ma to być program „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Uczestnicy w każdym tygodniu będą mogli zapoznać się z krótkim rozważaniem i fragmentem homilii ks. Popiełuszki oraz pytaniami do własnej refleksji. Osoby włączające się w modlitwę zaproszone są też do podjęcia postu od agresywnych zachowań i słów oraz od niechęci względem bliźniego i siebie samego. Temu zaproszeniu towarzyszy też zachęta do wrażliwości na potrzeby innych.

Reklama

Teksty rozważań oraz wiele innych informacji nt. inicjatyw podejmowanych w związku z obchodami znaleźć można na stronie www.40rocznica.popieluszko.net.pl.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę