Nasze projekty

Suchowola pamięta. Zobacz wyjątkowy mural upamiętniający ks. Popiełuszkę

Na budynku szkoły w Suchowoli powstał mural upamiętniający błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę. Odsłonięto go w 39. rocznicę uprowadzenia i zamordowania kapłana.

fot. Jarosław Stasiulewicz/Powiat Sokólski Facebook

O księdzu Popiełuszce myślę jako o błogosławionym, który chodził między nami. Tu żył, tu się urodził, był uczniem naszego liceum. Naszym obowiązkiem jest tu dziś być, pamiętać i doceniać jego duchową spuściznę – mówiła na uroczystym odsłonięciu muralu Małgorzata Karczewska, dyrektor Zespół Szkół w Suchowoli.

Jego dorobek, dziedzictwo, jego ewangelizacja jest cały czas żywa w naszej społeczności – Piotr Rećko, starosta sokólski.

Na muralu znajduje się postać ks. Popiełuszki, ale wypisano również daty i tytuły wygłoszonych przez niego homilii. Wyróżniono również datę 19 maja 1983 roku, kiedy kapłan przewodniczył mszy świętej Grzegorza Przemyka, młodego maturzysty, opozycjonisty, którego bestialsko zamordowano.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Marianna Popiełuszko niosąca ukojenie po stracie dziecka. Poruszające świadectwo

Ks. Popiełuszko jest przedstawiony na tle napisu Solidarność. Chcieliśmy w ten sposób wspomnieć o największym w dziejach Polski ruchu politycznym, społecznym, ruchu obrońców pracy, zrzeszającym ponad 10 mln Polaków. A jego kapelanem był właśnie ksiądz Popiełuszko – mówił starosta sokólski.

Są też ludzie, którzy słuchali ks. Popiełuszki podczas odprawianych przez niego mszy, a także grób znajdujący się przy parafii na warszawskim Żoliborzu, przed którym klęczy papież Jan Paweł II.

Reklama

W symboliczny sposób zostali pokazani również oprawcy. Zastanawialiśmy się czy ich umieszczać, czy wprowadzać na mural ten element zła, o którym mówił ksiądz Jerzy. Ale tylko w ten sposób mogliśmy zdefiniować kto był po której stronie – dodał Rećko.

Mural z ks. Popiełuszką to kolejne dzieło z cyklu patriotycznych malowideł ściennych, które powstają na budynkach powiatu sokólskiego pod hasłem “Nasza droga do wolności”.

sokolka-powiat.pl, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę