Nasze projekty

Dziś inauguracja obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

Modlitwą przy grobie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – o wolność od lęku i nienawiści – zainaugurowane zostaną obchody 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Modlitwa ta odbywać się będzie codziennie przez 37 tygodni, w nawiązaniu do 37 lat życia kapłana.

fot. Jerzy Popiełuszko - zdjęcie z Europeany i Cyfrowego Archiwum Pamiątek/Andrzej Iwański/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/ commons.wikimedia.org

28 lutego to data nieprzypadkowa. Tego dnia, w 1982 r. ks. Jerzy Popiełuszko odprawił pierwszą Mszę św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tam właśnie, przy grobie Błogosławionego, odbywać się będzie codzienna modlitwa. Dziś, w dniu inauguracji rocznicowych obchodów, podczas modlitwy obecni będą kapłani oraz świadkowie tamtych wydarzeń.  

ZOBACZ: „Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny”. Rocznica odprawienia przez ks. Popiełuszkę pierwszej Mszy św. za Ojczyznę

Oprócz wspólnej modlitwy, wydarzenia sprzed lat wspominać będą świadkowie. Wśród nich członek rodziny państwa Popiełuszków i ks. Infułat Jan Sikorski, legendarny kapelan internowanych. Zapraszamy wszystkich, którzy czują, że potrzebują uwolnić się od lęku i nienawiści, wszystkich, którzy mają w sercu troskę o swoją rodzinę, wspólnotę, ojczyznę. Przychodźcie codziennie przed grób księdza Popiełuszki lub bądźcie z nami duchowo – powiedział ks. Marcin Brzeziński, kustosz warszawskiego sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Modlitwa potrwa 37 tygodni

Modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki wznoszona będzie w intencji o wolność od lęku i nienawiści a także w intencji Ojczyzny. Ma to być program „osobistej i społecznej, duchowej przemiany”. Uczestnicy w każdym z 37 tygodni będą mogli zapoznać się z krótkim rozważaniem i fragmentem homilii ks. Popiełuszki oraz pytaniami do własnej refleksji. Osoby włączające się w modlitwę zaproszone są też do podjęcia postu od agresywnych zachowań i słów oraz od niechęci względem bliźniego i siebie samego. Temu zaproszeniu towarzyszy też zachęta do wrażliwości na potrzeby innych.

Modlitwa prowadzona codziennie w Sanktuarium zakończy się 3 listopada, w 40. rocznicę pogrzebu ks. Popiełuszki. Pogrzeb ten w 1984 r. zgromadził kilkusettysięczną rzeszę wiernych.

ZOBACZ TEŻ: Do trumny włożono krzyż, biały różaniec i trzy znaczki. Historyczny pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki

Reklama

Co jeszcze przygotowano w ramach obchodów?

Modlitwa przy grobie ks. Popiełuszki to jedna z wielu inicjatyw, które podejmowane będą w trakcie niemal rocznych obchodów rocznicy jego śmierci. W działania angażują się uniwersytety, jednostki administracji, NSZZ solidarność, liczne instytucje naukowe i kulturalne. Zaplanowanych jest wiele wydarzeń artystycznych, koncertów, wystaw, przeglądów filmowych. Będą też liczne wydarzenia naukowe, w tym sesja poświęcona nauczaniu społecznemu księdza Jerzego Popiełuszki a  także dużo wydarzeń religijnych i wyjątkowych celebracji.

Informacje na ten temat znaleźć można na stronie 40rocznica.popieluszko.net.pl.

Rocznicowe obchody organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40 Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki we współpracy z Archidiecezją Warszawską i Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. 

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę