Nasze projekty

Arena Młodych – niezwykła ewangelizacja w Łodzi

Mierzenie tętna życia wiary, adoracja Najświętszego Sakramentu, nałożenie niezwykłych pierścieni - to wszystko działo się podczas dwudniowych rekolekcji ewangelizacyjnych Arena Młodych, które zakończyły się dziś w Łodzi.

FOT. Archidiecezja Łódzka

Rekolekcje trwały od wtorku do środy 9 i 10 kwietnia. Pierwszy dzień dedykowany był gimnazjalistom, drugi – licealistom. Łącznie w rekolekcjach wzięło udział blisko 6 tys. młodych ludzi.

Gościem pierwszego dnia spotkania był znany łódzki kardiochirurg prof. Jacek Moll. Rozmowa z profesorem została poprzedzona trzema świadectwami młodych ludzi, którzy jako małe dzieci, byli pacjentami profesora. Następnie o pracy i wierze z łódzkim kardiochirurgiem rozmawiał metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Reklama

– Czasem jest mi łatwo wierzyć w Pana Boga, patrząc na to na to jak człowiek jest zbudowany,jaka to jest wyjątkowa konstrukcja, której w żaden inny sposób nie dałoby się inaczej stworzyć. Rzeczywiście podziwiamy to dzieło Boże i przez to człowiek może być bardziej wierzący, natomiast z drugiej strony przychodzą wątpliwości – dlaczego ludzie chorują? Dlaczego nie są nieśmiertelni? Na początku bardzo się buntowałem: jak to Bóg, który jest dobrem, który nas stworzył, daje coś takiego jak choroba, jak nieszczęście – dlaczego tak jest? Ale doszedłem do wniosku – że tak musiało być. Bo gdyby człowiek nie widział, że są osoby chore, to sam nie doceniłby tego, że jest zdrowy i tego, że sam może zachorować – wówczas nie miał by się czego bać. To dzieło Boże ma specjalny cel – mówił prof. Moll.

W nawiązaniu do jego świadectwa każdy z uczestników spotkania nauczył się mierzyć swoje tętno. Do tego na przygotowanym wcześniej wykresie pracy serca wypisał te momenty swojego życia, które były wzniesieniem się do Boga i odejściem od Niego.

Reklama

Elementem spotkania była również procesja z Ewangeliarzem, który wwiozła poruszająca się na wózku inwalidzkim Marta Załęska – studentka pedagogiki Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Odczytano Ewangelię o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni.

Reklama

W nawiązaniu do tej opowieści abp Ryś mówił: – Jezus mówi do Samarytanki – daj mi się napić! Chce jej powiedzieć – ty masz w sobie coś takiego, czego ja potrzebuję! Jesteś dla mnie ważna. Masz w sobie coś, masz w sobie dobro i potrafisz się tym podzielić. Tak postępujecie z kimś, kogo naprawdę szanujecie, kogo cenicie. Jak wam na kimś zależy, to zawsze zobaczycie w nim coś dobrego. Jedną z oznak, że tobie na kimś nie zależy, jest ciągłe mówienie: „aleś jest dziad skończony!” Jezus zaczyna od tego : w tobie jest coś ważnego! (…) Jezus zawsze potrafi uszanować człowieka. Jezus zawsze potrafi zobaczyć to, co jest dobre. Zawsze zobaczy w nim potencjał! Jesteś ważny! Jesteś kimś, a świat byłby biedny, gdyby cię nie było!

W dalszej części spotkania miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą wstawienniczą oraz możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Wyjątkowym elementem wydarzenia było przekazanie wszystkim uczestnikom pamiątkowych pierścieni – kopii dziewięciokątnego pierścienia z XII w. znalezionego podczas niedawnych odkryć archeologicznych w pobliżu tumu. Na oryginalnym pierścieniu znajdowała się niezwykła inskrypcja: „TOT VIVAS FELIX * QUOT VIVIT * TEPORA FENIX” czyli „Obyś żył szczęśliwy, ile lat żył Feniks”. – Zawarta w 33 literach inskrypcja swoją symboliką nawiązuje do ilości lat ziemskiego życia Chrystusa, a mitologiczny Feniks, który odradza się z popiołów nawiązuje do Chrystusa, który po trzech dniach zmartwychwstał odrodził się do życia – wyjaśnia Waldemar Stasiak, jeden z odkrywców pierścienia i kustosz Muzeum Etnograficznego w Łodzi. Podarowany młodym pierścień ma im przypominać o szczęściu, które mogą otrzymać tylko od Boga i o tym, że zawsze mogą się odrodzić ze śmierci do życia, z grzechu do wolności.

W obsługę wydarzenia włączyło się 400 młodych wolontariuszy, pomagających uczestnikom odnaleźć miejsce w sektorach, rozdających poczęstunek czy wspomniane pierścienie. Ponadto oprawę zapewnili tancerze, muzycy z orkiestry symfonicznej oraz kilkudziesięcioosobowy chór.

ad, archidiecezja łódzka/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę