Nasze projekty

Bp Suchodolski: jestem otwarty na marzenia młodych, które rodzi Duch Święty

"Marzę, żeby nie zabrakło duszpasterzy, którzy będą towarzyszyć młodym, a nam biskupom żeby nie zabrakło mądrości w rozdzielaniu zadań w kryzysie powołań" - mówił bp Grzegorz Suchodolski w pierwszym odcinku Podcastu Marzeń, który już jest dostępny w internecie.

fot. Episkopat News/flickr.com

Kościół jest dla wszystkich. Nie może być konkurentem pomiędzy wieloma innymi partiami, dlatego nie może się też łączyć z jedną, drugą, trzecią czy czwartą partią na wyłączność. Każdy mający swoje poglądy polityczne może przyjść do Kościoła, rozmawiać o swojej wierze i formować swoje sumienie zgodnie z tym, co głosi Kościół – podkreślał bp Grzegorz Suchodolski w pierwszym odcinku Podcastu Marzeń. Rozmowa dotyczyła obecności Kościoła we współczesnym świecie, szczególnie marzeń o duszpasterstwie młodzieży i lekcji religii w szkole.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej podkreślał, że kiedy zaczynał pracę z młodzieżą w duszpasterstwie gromadziły się setki młodych ludzi, dzisiaj często są to małe wspólnoty, a nawet pojedyncze osoby. Dlatego też w pracy z młodzieżą trzeba pamiętać, że młodzi dzisiaj wiele ryzykują, kiedy wybierają Kościół i nie są tylko przedmiotem nauczania katechetycznego czy duszpasterskiego. Marzę, żeby nie zabrakło duszpasterzy, którzy będą towarzyszyć młodym, a nam biskupom żeby nie zabrakło mądrości w rozdzielaniu zadań w kryzysie powołań – mówił przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jestem daleki od myślenia, że jeśli zawsze tak było, nadal tak być musi. Jestem otwarty na marzenia młodych, które rodzi Duch Święty – dodał. Odnosząc się do adhortacji papieża Franciszka zachęcał do oratoryjnego sposobu pracy z młodzieżą.

„Na katechezie siejemy ziarno, ale wzrost jest w innej przestrzeni”

Pytany o obecność religii w szkołach zaznaczał, że konfesyjna lekcja religii pomaga przekazywać prawdę objawioną także tej młodzieży, która nie chodzi do Kościoła. Przy czym nie jest to instrumentalne wykorzystywanie katechezy, bo młody człowiek ma prawo do tego, żeby usłyszeć, że jest Pan Bóg, który jest miłością, gdy formuje swój kręgosłup moralny.

Reklama

Biskup Suchodolski, odnosząc się do dyskusji na temat ograniczenia liczby godzin lekcji religii w szkole, mówił: Dzisiaj jestem za dwoma godzinami, ale nie uważam, że dwie godziny katechezy dadzą więcej wiary niż jedna godzina. Nie ma to aż takiego dużego znaczenia, patrząc z perspektywy młodego człowieka.

ZOBACZ: „Nauczanie religii w szkole to wsparcie w formowaniu sumień”

Podkreślał jednak, że ważna jest dla niego również perspektywa katechetów, dla których praca w szkole jest źródłem utrzymania ich rodzin, stąd konieczność zagwarantowania okresu przejściowego w ewentualnych zmianach. Na katechezie siejemy ziarno, ale wzrost jest w innej przestrzeni, więc bardzo ważne jest, aby religia w szkole prowadziła do środowiska żywej wiary w parafii – mówił.

Reklama

Podcast Marzeń jest dostępny do odsłuchania w serwisie YouTube i na platformie Spotify. Jego twórcą jest Kacper Kowalczyk, maturzysta I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, zaangażowany w działania Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej, rozwijający się jako konferansjer i podcaster, pasjonat słuchania drugiego człowieka.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę