Nasze projekty

Młodzi zapytali bp. Włodarczyka o powołanie. Co im odpowiedział?

"Marzyłem o karierze sportowca, ale spotkałem na drodze księdza, który zafascynował mnie swoją postawą. Pomyślałem wówczas, że chciałbym być do niego podobny" – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z uczniami jednej ze szkół podstawowych w Bydgoszczy.

fot. Diecezja Bydgoska/facebook.com

Przedstawiciele szkoły podstawowej nr 18 w Bydgoszczy w ramach diecezjalnego projektu katechetycznego „Od lat 20 diecezję bydgoską mamy i na 5+ wszyscy ją znamy”, odwiedzili Katedrę św. Marcina i Mikołaja. To nasze ostatnie zadanie, które dotyczy osoby księdza biskupa, jego pracy duszpasterskiej. Chcielibyśmy bliżej go poznać i zadać kilka pytań – powiedziała katechetka Izabela Cedro-Ciborska. 

Projekt powstał w oparciu o przewodnik propozycji duszpasterskich na czas nowenny i przygotowań na 20-lecie diecezji. Do udziału zostali zaproszeni nauczyciele religii wraz z uczniami. Dziękuję za możliwość spotkania. Mury tej świątyni były świadkami wielu wydarzeń duchowych i historycznych. Zwłaszcza cudów za przyczyną Matki Pięknej Miłości, patronki miejsca i diecezji. Chciałbym was poznać – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, witając się z młodzieżą.

PRZECZYTAJ: „Arena Młodych”. Już wkrótce wyjątkowe spotkanie dla młodych w Łodzi

Reklama

O co pytali młodzi?

Ordynariusz został zapytany m.in. o zawołanie biskupie, znaczenie herbu, czy powołanie. Na pewno to niezasłużony dar. Z inicjatywą wychodzi Pan Jezus, a ja staram się na nią jak najlepiej odpowiadać. Zgodziłem się i powiedziałem amen – mówił, odpowiadając dalej, jakim autem jeździ oraz co lubi robić w wolnym czasie. Jeśli jest, to najchętniej lubię spacerować lub sięgać do lektury, muzyki, czy telewizji – mówił.

Marzyłem o karierze sportowca, ale spotkałem na drodze księdza, który zafascynował mnie swoją postawą. Pomyślałem wówczas, że chciałbym być do niego podobny – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z uczniami szóstej i siódmej klasy.

Jakie wyzwania stoją przed Kościołem Bydgoskim? – pytała katechetka Izabela Cedro-Ciborska. Wciąż zastanawiam się, jak dotrzeć do młodych, jak rozmawiać z tymi, którzy wypisują się z katechezy. To problem złożony, ale kluczem jest spotkanie. To także interesowanie się sprawami wiary, słuchanie i nieustanna ewangelizacja – dodał bp Włodarczyk.

Reklama

Przed spotkaniem z biskupem, proboszcz katedry – ks. infułat Stanisław Kotowski – oprowadził obecnych po świątyni, kreśląc historię miejsca oraz osób, zwracając przy tym uwagę na najważniejsze wydarzenia w jej historii.

Autorkami projektu są: katechetka Katarzyna Dobosz i wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Maja Dobosz z SP nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią; opiekunami merytorycznymi dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik i doradca metodyczny Aleksandra Cieszyńska.

Wśród jego celów pomysłodawcy wymienili: przygotowanie dzieci i młodzieży do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej, integrację z lokalnym Kościołem, poznanie parafii oraz działających na jej terenie instytucji chrześcijańskich, kształtowanie w uczniach poczucia przynależności do swojej diecezji oraz parafii, a także zaproszenie i zachęcenie uczestników projektu do wspólnego przygotowywania się do obchodów 20-lecia i przeżywania czasu nowenny.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę