Nasze projekty

Bp Milewski do młodzieży: nie poddawajcie się „duchowej dezercji”

"Od was zależy czy bierzmowanie okaże się nowym początkiem, czy początkiem końca" - powiedział bp Mirosław Milewski do młodzieży w parafii Dulsk, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania.

fot. Episkopat News/flickr.com

Bp Milewski w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dulsku zaznaczył, że Wielki Post zachęca do podążania trzema drogami, które nazywają się: modlitwa, post i jałmużna. Z każdym dniem jest coraz bliżej do najważniejszych wydarzeń w historii zbawienia: Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. 

Rozważając Ewangelię według św. Jana (J 2,13-25) zaznaczył, że „bardzo łatwo jest dopuścić do zaśmiecenia własnego podwórka duszy treściami błahymi, byle jaką rozrywką, życiem bez ambicji”. Każdego dnia, wybierając program, film, książkę, gazetę, towarzystwo, sposób spędzenia wolnego czasu, podejmujemy ważną decyzję o tym, co i kto będzie zapełniał nasze myśli, serca i uczucia. W naszej duszy często jest dużo gwaru, hałasu i nieporządku – stwierdził kaznodzieja.

ZOBACZ: To najsłynniejsza modlitwa do św. Michała Archanioła. Wiedzieliście, że napisał ją papież?

Reklama

„Poczujcie się odpowiedzialni za swoją wiarę”

Biskup pomocniczy uznał, że interwencja Jezusa w świątyni jerozolimskiej jest obrazem oczyszczającego wkroczenia Boga w serce człowieka. On nie może zaakceptować obietnic bez pokrycia, „złotych cielców”, wokół których człowiek tańczy bez opamiętania. Liczne bożki czynią z ludzi niewolników, niezdolnych do krytycznego spojrzenia na siebie. Trzeba „pozwolić Jezusowi, aby zrobił porządek w duszach”. 

Bp Milewski zwrócił się bezpośrednio do ludzi młodych, przyjmujących sakrament bierzmowania. Od was zależy czy bierzmowanie okaże się nowym początkiem, czy początkiem końca. Można bierzmowanie potraktować jako wydarzenie, które kończy pewien etap: już nie ma indeksów, nikt nie sprawdzi waszej obecności w kościele. Tylko czy naprawdę jest jakikolwiek argument za tym, że warto tak postąpić? Dziś, w dniu bierzmowania, proszę was młodych, abyście nie poddawali się „duchowej dezercji – zaapelował bp Milewski.

Zwrócił się też do kandydatów do sakramentu bierzmowania, aby nie traktowali tego sakramentu tylko „jako przepustki do bycia ojcem chrzestnym lub matką chrzestną”. Kto tak pojmuje bierzmowanie nie odkrył jeszcze, czym ono jest w swojej istocie. Biskup poprosił, aby młodzież „poczuła się odpowiedzialna za swoją wiarę”.

Reklama

PRZECZYTAJ: „Usłyszałem, że Bóg mnie kocha, walczy i mnie chce”. Poznaj historię Bartka Krakowiaka z filmu “Powołany 2”

Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dulsku została erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. W 1737 roku nowy drewniany kościół wystawił biskup Aleksander Działyński, sufragan kujawski, dziedzic Dulska. Wyposażony był wówczas w trzy ołtarze: w głównym był obraz Jezusa Ukrzyżowanego, w bocznych obrazy św. Mikołaja i Najświętszej Maryi Panny, św. Rocha i św. Barbary. Pewnym przebudowom został poddany kościół w 1878 roku. Ostatnia przebudowa, polegająca na przedłużeniu kruchty, remoncie ścian i posadzki, miała miejsce w latach 1995-1998. Obecnie kościół wyposażony jest w trzy ołtarze: główny rokokowy z rzeźbami św. Piotra, Pawła, Stanisława i Wojciecha oraz obrazem Matki Bożej Niepokalanej i dwa boczne pochodzące z XVIII wieku.

Parafia liczy około 1400 mieszkańców, jej proboszczem jest ks. mgr Jarosław Kowalczyk.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę