250 tys. pielgrzymów w Łagiewnikach
Ponad 250 tys. pielgrzymów ze wszystkich kontynentów uczestniczyło w minioną niedzielę w obchodach Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Do sanktuarium przybyli pielgrzymi z prawie 40 krajów, w tym Erytrei, Kongo, Madagaskaru, Meksyk, Peru, Sri Lanka czy Tajlandii.
Polub nas na Facebooku!
Przy ołtarzach i w konfesjonałach służyło pątnikom około 460 kapłanów – rozdano 55 tys. komunii świętych. Na terenie sanktuarium pracowało blisko 100 sióstr, 100 kleryków, około 400 policjantów, strażaków i strażników miejskich, a także służba maltańska, kościelne służby porządkowe i setki wolontariuszy.
Uroczystości z łagiewnickiego Sanktuarium relacjonowało 125 akredytowanych dziennikarzy, w tym kilka stacji telewizyjnych, które prowadziły transmisje z nocnego czuwania oraz głównej Eucharystii przy ołtarzy polowym, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Transmisję modlitwy w Godzinie Miłosierdzia i Koronki do Miłosierdzia Bożego prowadziło kilka katolickich rozgłośni radiowych, przez które połączyło się z łagiewnickim sanktuarium około 250 tys. słuchaczy.
Ponadto około 41 tys. użytkowników ze 114 krajów świata łączyło się z kaplicą cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny za pośrednictwem strony www.faustyna.pl. Z kolei z transmisji liturgii w bazylice skorzystało na stronie www.miłosierdzie.pl ponad 77 tys. unikalnych użytkowników z 65 państw.
Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. S. Faustyna zmarła w 1938 r. w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach.
W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował s. Faustynę i ogłosił jej święto, a 30 kwietnia 2000 r. dokonał jej kanonizacji.
Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie ponad milion pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.
luk, tk / Kraków
Polecamy książkę "Miłosierdzie to imię Boga" - wywiad z papieżem Franciszkiem!
Papież Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Na każdej stronie książki wyczuwalne jest jego pragnienie dotarcia do osób, które szukają sensu życia, uleczenia ran. Do niespokojnych i cierpiących, do tych, którzy proszą o przyjęcie, do biednych i wykluczonych, do więźniów i prostytutek, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.
W rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim Franciszek wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia, którego tak pragnął.