Nasze projekty

„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Niedziela Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w łagiewnickiej bazylice o godz. 15:00 i będzie transmitowana w telewizji. Sprawdź plan wszystkich uroczystości.

FOT. EPISKOPAT NEWS/FLICKR.COM

Co roku w Święto Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywają rzesze pielgrzymów. W tym roku patronują mu słowa wypowiadane w Koronce do Bożego miłosierdzia i na zakończenie Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Obchody tegorocznego święta rozpoczną się w sobotę, 6 kwietnia o godz. 18:00. W Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, odprawi Eucharystię wigilijną. Wtedy rozpocznie się również peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w archidiecezji krakowskiej. O godz. 20:30 rozpocznie się czuwanie modlitewne. 

ZOBACZ>>> Sprawdź, kiedy relikwie Ulmów będą w twojej diecezji [TERMINARZ]

Reklama

W niedzielę, 7 kwietnia o 10:00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się główna Msza św. pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Będzie ona transmitowana w TVP1. Podczas tej Mszy świętej zostanie poświęcony Dzwon Nadziei do Narodowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kiabakari w Tanzanii, aby przypominały orędzie miłosierdzia, przekazane światu przez św. Siostrę Faustynę. 

Szczegółowy porządek nabożeństw w Święto Miłosierdzia można odnaleźć na stronie www.misericordia.eu. Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w łagiewnickiej bazylice o godz. 15:00 – jej transmisja będzie dostępna w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika.

Wszystkie Msze św. i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu, jak i kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza św. z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Co można wyczytać z obrazu Jezusa Miłosiernego?

Podczas uroczystości będzie możliwa spowiedź

Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą św. do zakrystii w dolnej bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb. Spowiedź w nocy z soboty na niedzielę będzie w bazylice, a od godz. 8:00 w niedzielę w strefie spowiedzi w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed bazyliką dolną. Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego w dolnej bazylice. Spowiedź w językach obcych będzie w dolnej bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi – informuje rzeczniczka prasowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Małgorzata Pabis.

Na Błoniach obok łagiewnickiej bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Eucharystie i Godzina Miłosierdzia odprawiane w świątyni. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego, a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej.

Reklama

ZOBACZ>>> Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu

Święto ustanowione na samą prośbę Jezusa

Święto Miłosierdzia jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W 1985 r. do kalendarza liturgicznego archidiecezji krakowskiej wpisał go kard. Franciszek Macharski. Natomiast po kanonizacji s. Faustyny, 30 kwietnia 2000 r., Jan Paweł II ogłosił to święto jako obowiązujące w całym kościele.

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”. Po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia obchodzona była 22 kwietnia 2001 r. 

Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach przybywa corocznie około 2,5 miliona pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę