Fot. Wikipedia

Matka Boża Nieustającej Pomocy. Patronka tych, którzy potrzebują miłości i opieki

W Polsce wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy posiada ponad... 140 parafii! Najwięcej z nich występuje w diecezji tarnowskiej, krakowskiej i przemyskiej.

Reklama

Patronka rekordowej liczby parafii

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jedną z najbardziej znanych maryjnych ikon. W Polsce wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy posiada ponad… 140 parafii! Najwięcej z nich występuje w diecezji tarnowskiej, krakowskiej i przemyskiej.

Kult Matki Boskiej Nieustającej pomocy łączy się z cudownym obrazem Madonny Pasji, przekazanym redemptorystom przez Piusa IX w 1865 r., którzy zainstalowali go w kościele św. Alfonsa w Rzymie. W 1866 r. Pius IX ustanowił święto Matki Boskiej Nieustającej Pomocy obchodzone 27 czerwca. Do rozwoju tego kultu w Polsce przyczynił się niezwykle redemptorysta, Sługa Boży Bernard Łubieński, który przywiózł pierwszą kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do Krakowa w 1903 r. i był inspiratorem sprowadzenia prawie 500 kopii tego obrazu do Polski. Dlatego diecezje małopolskie posiadają najwięcej parafii o tym wezwaniu.

Pierwsza nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Pierwszą w Polsce nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiono w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Dziś jest tam diecezjalne diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwsza nowenna, odmówiona w 1951 roku była inauguracją obchodów jubileuszu 150. rocznicy przekazania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy zgromadzeniu redemptorystów przez bł. Piusa IX.

W Polsce i… Hiszpanii

W Hiszpanii 27 czerwca setki osób gromadzą się na modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie. Jest ona czczona jako patronka m. in. cywilnej i wojskowej służby zdrowia, urzędników skarbowych, strażaków oraz pogotowia ratunkowego. Głównym punktem uroczystości jest procesja ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się tam niemal w każdej parafii, a także w wielu domach.

Reklama
Reklama

KAI, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę