Nasze projekty

Matka Boża Nieustającej Pomocy

27 czerwca obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej imię nosi ponad 140 parafii w Polsce.

Reklama

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jedną z najbardziej znanych maryjnych ikon.

W Polsce wezwanie Matki Boskiej Nieustającej Pomocy posiada ponad 140 parafii. Najwięcej z nich występuje w diecezji tarnowskiej, krakowskiej i przemyskiej. Kult Matki Boskiej Nieustającej pomocy łączy się z cudownym obrazem Madonny Pasji, przekazanym redemptorystom przez Piusa IX w 1865 r., którzy zainstalowali go w kościele św. Alfonsa w Rzymie. W 1866 r. Pius IX ustanowił święto Matki Boskiej Nieustającej Pomocy obchodzone 27 czerwca. Do rozwoju tego kultu w Polsce przyczynił się niezwykle redemptorysta, Sługa Boży Bernard Łubieński, który przywiózł pierwszą kopię obrazu MB Nieustającej Pomocy do Krakowa w 1903 r. i był inspiratorem sprowadzenia prawie 500 kopii tego obrazu do Polski. Dlatego diecezje małopolskie posiadają najwięcej parafii o tym wezwaniu.

Pierwszą w Polsce nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiono w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Dziś jest tam diecezjalne diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pierwsza nowenna, odmówiona w 1951 roku była inauguracją obchodów jubileuszu 150. rocznicy przekazania ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy zgromadzeniu redemptorystów przez bł. Piusa IX.

Reklama
Reklama

W Hiszpanii 27 czerwca setki osób gromadzą się na modlitwie w  sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie. Jest ona czczona jako patronka m. in. cywilnej i wojskowej służby zdrowia, urzędników skarbowych, strażaków oraz pogotowia ratunkowego. Głównym punktem uroczystości jest procesja ulicami miasta z wizerunkiem Matki Bożej. Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się tam niemal w każdej parafii, a także w wielu domach.

KAI

Reklama
Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite